1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kılıçdaroğlu: Sabahattin Ali'yi CHP Öldürttü
Kılıçdaroğlu: Sabahattin Aliyi CHP Öldürttü

Kılıçdaroğlu: Sabahattin Ali'yi CHP Öldürttü

Kılıçdaroğlu, Atatürk'ü Koruma Kanunu'na gerek olmadığını belirtti ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

09 Şubat 2012 Perşembe 18:45A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk'ü Koruma Kanunu'na gerek olmadığını belirtti ve dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Gazeteci Ömer Şahin'in, Kanal a'daki "Görüş Farkı"na konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk'ü koruma kanununun kaldırılabileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Sabahattin Ali'yi CHP öldürdü" diyerek özeleştiri yaptı. Dersim için özür dilemeyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Asıl benden özür dilenmeli." diye konuştu.

"Sabahattin Ali'yi CHP Öldürttü"

Kılıçdaroğlu, tek parti dönemiyle ilgili özeleştiride bulunarak, Sabahattin Ali'yi CHP'nin öldürttüğünü söyledi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Cumhuriyet dönemiyle ilgili pek çok hatalar oldu, yanlışlar oldu. Nazım Hikmet'i kim hapse attı? CHP. Sabahattin Ali'yi kim öldürttü? CHP. Doğrulara her zaman doğru deriz ama yanlışların da istismar edilmesi doğru değil, biz bunu söylüyoruz. Yoksa Celal Bayar da Kuvayi Milliyecidir. Atatürk'ü Koruma Kanunu'nu DP çıkartmıştır."

"Atatürk'ü Koruma Kanununa Gerek Yok"

Atatürk'ü koruma kanunuyla ilgili görüşleri sorulan Kılıçdaroğlu, "Atatürk bu milletin bağrından yetişmiş olan bir insandır. Bu ülkeye büyük hizmetleri olmuş bir insandır. Ne Atatürk'ü ne de bir başkasını özel bir yasayla korumanın bir anlamı yoktur. Mustafa Kemal bütün malvarlığını bu millete bağışlamış adamdır. Kendi parasıyla Kur'an'ı Elmalılı Hamdi Yazır'a yazdırmış adamdır. Ona çok büyük haksızlıklar yapılıyor. Yazıktır günahtır." diye konuştu.

"Dersim Yansa, Başbakan Memnun Olacak"

Başbakan'ın milletvekili çıkartamadığı için Dersim yansa umrunda olmayacağını savunan Kılıçdaroğlu, "Dersim konusunda Başbakan'ın amacı bir dramı dile getirmek değil, acaba Dersim olayı dolayısıyla ben Kemal Kılıçdaroğlu'na nasıl vururum, onun derdi o. Yoksa Dersim yansa, Başbakan memnun olacak. Çünkü milletvekili çıkartamıyor." dedi.

"Dersim'i Yaşayan Benim, Benden Özür Dilenmeli"

Dersim için neden özür dilemediği sorulan Kemal Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi: "Ben Dersim olayını zaten yaşamışım. Ben özür dilenmesi gereken kişiyim. Daha ne söyleyeyim ben? Dramı yaşayan, kayıplar veren birisiyim. Benden gelip özür dilenirse memnun olurum ben. Ayrıca ben kin tutmayan bir insanım. Dersimli de kin tutmuyor, kendi devletine sadık. Kin tutarsanız olmaz. Kinle siyaset gitmez. Eski yaraları kaşımak doğru değil ama bu gerçekler ortaya çıkmasın anmalında değil. Gerçekler ortaya çıkmalı, tarihçiler yazmalı, insanların kayıpları, uğradıkları haksızlıklar yazılmalı. Bunlara kimse bir şey demiyor ki zaten."

Aktifhaber

HABERE YORUM KAT