1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Japonya'da intihar vakaları korona vakalarından daha çok!
Japonya'da intihar vakaları korona vakalarından daha çok!

Japonya'da intihar vakaları korona vakalarından daha çok!

Japonya'da koronavirüs salgınıyla beraber intihar vakaları da yeniden artışa geçti. Ülkede son 1 ayda intihar edenlerin sayısı, son 1 yılda koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısını geçti.

30 Kasım 2020 Pazartesi 12:20A+A-

Japonya'da son bir ayda intihar edenlerin sayısı, 1 yıl boyunca koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısını geçti.

Japonya Emniyet Müdürlüğü'nün açıklamasına göre, ülkede geçen ay yaşamlarına son verenlerin sayısı 2 bin 153.

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre ise cuma günü itibarıyla salgının başından bu yana Covid-19'dan ölenlerin sayısı ise 2 bin 87.

İNTİHAR VAKALARI ARTTI

Bu veriler, birkaç yıldır düşük seyreden intihar vakalarının son aylarda hızla artarak Mayıs 2015'ten sonraki en yüksek seviyesine ulaştığına işaret ediyor.

Japonya, intihar verilerini zamanında açıklayan az sayıdaki gelişmiş ekonomiden biri. Örneğin ABD'deki en yeni veriler 2018'e ait.

SALGININ RUH SAĞLIĞINA ETKİLERİ GÖZ ÖNÜNE SERİYOR

Japonya hükümetinin verilerinin, koronavirüs salgınında uygulanan önlemlerin ruh sağlığına etkileri ve bunlardan hangi kesimlerin daha fazla etkilendiği konularında başka ülkelere ışık tutabileceği belirtiliyor.

CNN'in haberine göre, Tokyo'daki Waseda Üniversitesi'nden Doçent Dr. Michiko Ueda, "Bizde kapanma bile olmadı ve diğer ülkelerdekine kıyasla Covid-19'un etkisi çok sınırlıydı. Bu veriler, diğer ülkelerde intihar vakalarının gelecekte çok daha büyük oranda artabileceğine işaret ediyor" dedi.

JAPONYA'DA İNTİHAR SAYILAR YILLARDIR FAZLA

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Japonya'daki intihar vakaları yıllardır birçok ülkedekinden daha fazla.

2016 verilerine göre intihar sonucu yaşamını yitirenlerin oranı 100 binde 18,5.

Japonya Batı Pasifik bölgesinde Güney Kore'den (100 binde 26,9) sonra en fazla intihar vakasının görüldüğü ülke konumunda.

Dünya ortalaması ise 100 binde 10,6.

Japonya'da intihar vakaları pek çok nedene bağlanıyor. Bunlar arasında uzun çalışma saatleri, okul baskısı, sosyal izolasyon ve damgalanma da sayılıyor. Ülkede intihar vakalarına ilişkin kayıtlar 1978'den beri tutuluyor.

GEÇEN YILA KADAR DÜŞÜŞ YAŞANIYORDU

Bu verilere göre, 2019'a kadar olan 10 yıllık dönemde intihar vakalarında düşüş kaydediliyordu. Geçen yıl intihar sonucu ölenlerin sayısı 20 bine kadar düşmüştü. Ancak koronavirüs salgınının bu eğilimi tersine çevirdiği ve bu artışın kadınları orantısız bir şekilde etkilediği belirtiliyor.

Japonya'da intihar edenlerin çoğunluğunu erkekler oluşturuyor. Fakat yaşamlarına son veren kadınların oranı artıyor.

Ekimde kadınlar arasındaki intihar vakalarının oranı, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 83 arttı. Erkekler arasındaki artış ise yüzde 22.

HABERE YORUM KAT