1. HABERLER

  2. HABER

  3. "İstiklal Mahkemesi Kararları Kamuoyuyla Paylaşılacak"
"İstiklal Mahkemesi Kararları Kamuoyuyla Paylaşılacak"

"İstiklal Mahkemesi Kararları Kamuoyuyla Paylaşılacak"

TBMM Başkanı Çiçek, İstiklal Mahkemelerinin kararlarını kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti.

17 Nisan 2015 Cuma 13:50A+A-

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İstiklal Mahkemelerinin kararlarını kamuoyuyla paylaşacaklarını belirterek, "İstiklal Mahkemesi evrakını araştırmacıların ve tarihçilerin hizmetine sunarken, amacımız geçmişimizde yaşanan olayları tartışma malzemesi, suçlama malzemesi haline getirmek değildir" dedi.

Çiçek, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, İstiklal Mahkemelerinin çalışmalarının kitaplaştırılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Türkiye'nin siyasi, tarihi ve bilimsel birikimine büyük katkı vereceğine inandıkları çalışmaları belli noktaya getirdiklerini ifade eden Çiçek, arşivdeki 95 yıllık İstiklal Mahkemesi belgelerini kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Meclis arşivlerindeki üzerinde en çok tartışılan belgelerin İstiklal Mahkemeleriyle ilgili dokümanlar olduğunu anlatan Çiçek, şunları söyledi: 

"Bir tek cümle eklemedik. Maksadımız tarihimizin bu dönemini de sıkça yapıldığı gibi dedikodu malzemesi olmaktan çıkarmaktır. Her şey ortaya çıkmadığı taktirde, 'tarihçiyim' diyen, eline kalem alan, kürsüye çıkanın, çok önemli başarılarımızı dahi nasıl karalama kampanyasına, önyargılarla dedikodu malzemesine dönüştürdüğünü biliyoruz" dedi.

İstiklal Mahkemelerinin 12'sine ait belgelerin tasnif edildiğini, elektronik ortama aktarıldığını ve indekslendiğini, kitapta İstiklal Mahkemesi kararlarının orijinal hali, çevirisi, zabıtları ve diğer belgelerin yer aldığını ifade eden Çiçek, "Bu belgelerin internetten araştırmacıların kullanımına açılması ve kitap olarak basılması, devlet olarak tarihimize sahip çıkmanın gereği olduğu kadar, geçmişimizden ders çıkararak geleceğe barış ve huzur içinde güvenle yürüdüğümüzü de göstermektedir" diye konuştu.

Çalışmaya bir çok kurumun destek olduğunu dile getiren Çiçek, emeği geçenlere teşekkür etti. 

HABERE YORUM KAT