1. HABERLER

  2. EYLEM

  3. KOCAELİ

  4. İşgalci İsrail ve ABD Kocaeli’de Protesto Edildi
İşgalci İsrail ve ABD Kocaeli’de Protesto Edildi

İşgalci İsrail ve ABD Kocaeli’de Protesto Edildi

ABD ve İsrail’in Kudüs’ü işgal etme girişimi ve işgale direnen onlarca Gazzeliyi şehit etmesi Kocaeli’nin merkez İzmit ilçesinde protesto edildi.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 19:26A+A-

15 Mayıs Salı günü saat 14:00’da Anıtpark’ta gerçekleştirilen “İşgale Karşı Ses Ver” mitinginde yüzlerce duyarlı insan bir araya gelerek ABD ve İsrail’i kınadı.

“İşgale Karşı Ses Ver” başlığıyla AK Parti İl Başkanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen eyleme AK Parti İl Başkan Vekili Abdullah Eryarsoy, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, BBP İl Başkanı Serhat Duyar, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, Belediye Başkanları, AK Partili ilçe başkanları, Milletvekili Aday Adayları ve aralarında Özgür-Der’in de bulunduğu Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu üyesi STK’lar katılım gösterdi.

 

“BİZİM İÇİN YOK HÜKMÜNDE”

Mitingde ortak basın açıklamasını gerçekleştiren AK Parti İl Başkan Vekili Abdullah Eryarsoy, “Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değildir. Bu girişim bizim için yok hükmündedir. ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir” dedi.

“KAOSU DERİNLEŞTİRMEKTEDİR”

“Kudüs’ün, gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla, gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır” diyen Eryarsoy, “BM Genel Kurulu’nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir” şeklinde konuştu.

“EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE LANETLİYORUZ”

Eryarsoy basın açıklamasının devamında, “Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik. İsrail’in, şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz. ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz” ifadelerini kullandı.

BM’Yİ HAREKETE GEÇMEYE DAVET ETTİ

AK Parti İl Başkan Vekili Abdullah Eryarsoy konuşmasında, “İsrail’e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz. Uluslararası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendini güvende hissetmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir. Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs’te, bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir. Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

“DİM DİK DURACAĞIZ”

Müslümanlara karşı yapılanlara sessiz kalmayacaklarının altını çizen Eryarsoy, “Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı, dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Müslümanlar olarak, Kudüs’ün namusunu korumak, tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur. Ümmetin onuru Kudüs’ün, bu tarz oldu-bittilerle işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız” diye konuştu.

“ABD’NİN DE SORUMLULUĞU VAR”

“Unutulmamalıdır ki bölgenin huzur ve istikrarı, ancak, Kudüs’ün, çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu, Kudüs barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir” diyen Abdullah Eryarsoy, “ABD’nin içerisine düştüğü bu akıl tutulması ve izansız yaklaşım, ABD’yi dünya kamuoyunda ve devletler arenasında yalnızlığa mahkûm ederken, işgal ve terör devleti İsrail’in zulmüne ve işlediği suçlara da ortak etmiştir. Binlerce Filistinlinin kanlarının dökülmesinden, İsrail kadar ABD’nin de sorumluluğu vardır” şeklinde konuştu.

“SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

Eryarsoy sözlerini, “İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız. Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir” ifadeleriyle sonlandırdı.

Sık sık “Kahrolsun ABD, Kahrolsun İsrail!” sloganının atıldığı eylem yapılan dua ile nihayete erdi.

whatsapp-image-2018-05-15-at-14.26.30-(1).jpg

whatsapp-image-2018-05-15-at-14.26.30-(2).jpg

whatsapp-image-2018-05-15-at-14.26.30.jpg

Haber-Foto: Kocaeli Barış Gazetesi, DHA, Haksöz-Haber

 

 

HABERE YORUM KAT