1. HABERLER

  2. ETKİNLİK-EYLEM

  3. İdlib’de “Şeyh Said Camisi” açıldı
İdlib’de “Şeyh Said Camisi” açıldı

İdlib’de “Şeyh Said Camisi” açıldı

İdlib’de kalıcı projeler kapsamında çalışmalarını devam ettiren Özgür-Der ve Fetih Vakfı, Şeyh Said Camii’nin açılışını yaptı.

20 Aralık 2023 Çarşamba 14:45A+A-

HAKSÖZ HABER

İlk günden beri Suriyeli mazlumların yanında olmaya gayret gösteren Özgür-Der ve Fetih Vakfı milyonlarca insanın yaşadığı İdlib’te kalıcı projelerin inşasına diğer İslami kuruluşlar ile beraber devam ediyor. Bu kapsamda İdlib’in Sercible bölgesinde inşa edilen caminin açılışı geçtiğimizi günlerde gerçekleştirildi. Cami aynı zamanda bölge halkı tarafından diğer tüm camiler gibi medrese olarak kullanılacak.

Şeyh Said Camii

Özgür-Der ve Fetih Vakfı tarafından Çad’da açılan camiye İskilipli Atıf Efendi ismi verilmişti. İdlib’te hizmete giren camiye ise Türkiye’nin yakın tarihine izzet ve şerefi ile adını yazdıran Şeyh Said’in ismi verildi.

Şeyh Said Efendi, Kemalist rejimin gayri İslami politikalarına karşı çıkarak kıyama kalkan çok yönlü bir direniş eriydi. Kısa sürede binlerce insan Şeyh Said’i takip ederek rejimin zulüm politikalarını telin etti. Bugün hala tartışılan Şeyh Said Kıyamı, laik, ırkçı ve milliyetçi çevreler tarafından akıl, mantık dışı kıyaslamalarla mahkum edilmeye çalışılıyor.

29 Haziran 1925'te Şark İstiklal Mahkemeleri tarafından doğru düzgün bir yargılama dahi yapılmadan idam edilen Şeyh Said’i bugün PKK vb. zulüm odaklarıyla ilişkilendirme çabası ahlaksızlıktan başka bir şey değildir. Şeyh Said ne için mücadele ettiğini şehadetinden hemen önce tarihe geçen şu sözlerle ifade etmiştir:

"Benim bu değersiz dallarda asılmama pervam yoktur. Muhakkak ki mücadelem Allah ve dini içindir."

İdlib’te açılan Şeyh Said Camii ümmetin birlikteliğini göstermek ve dilleri, coğrafyaları farklı da olsa aynı İslami hareket bilinciyle kıyam eden halkları selamlamak için hizmet verecek. Suriye halkının da tıpkı Şeyh Said gibi düşünerek bir zalime ve zulme karşı kıyam ettiğini akıldan çıkartmamak gerekiyor!

İdlib bölgesinin depremden etkilenen ilçelerinden birinde yeni bir camii yapmayı planlayan Özgür-Der ve Fetih Vakfı yetkilileri, yeni caminin adının insanlara direnişin gücünü gösteren ve insanlığı tekrardan dirilten Gazze/Filistin ismi verileceğini aktardılar. 

whatsapp-image-2023-12-19-at-21-43-35-3-001.jpeg

whatsapp-image-2023-12-19-at-21-43-35-2-001.jpeg

whatsapp-image-2023-12-19-at-21-43-35-001.jpeg

whatsapp-image-2023-12-19-at-21-43-35-1.jpeg

HABERE YORUM KAT

9 Yorum