1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Hz. Peygamber’e Hakarete Muş’tan Tepki
Hz. Peygamber’e Hakarete Muş’tan Tepki

Hz. Peygamber’e Hakarete Muş’tan Tepki

Peygamber (s)'e hakaret içeren filme Muş'tan tepki geldi. STK'lar Cuma namazı sonrası basın açıklaması yaptı.

14 Eylül 2012 Cuma 15:28A+A-

HAKSÖZ-HABER

Muş ilinde faaliyet gösteren Has-Der, Anadolu-Gençlik Derneği, İnsan ve Yaşam Derneği ile Lale-Der adlı İslami kuruluşlar, bugün (14 Eylül 2012) Hacı Şeref Camii’inde kılınan Cuma namazının ardından, film yapımcısı ve yönetmeni İsrail asıllı Amerikan vatandaşı Sam Bacile’in Hz. Peygamber (s)’e hakaret amaçlı “Müslümanların Masumiyeti” adlı filmine tepki gösterdi.

Açıklamada, İslam dininin şiddet unsuru ve kesilip atılması gereken bir kanser olarak gören zihniyetin bir ürünü olarak filmin Müslümanlara doğrudan saldırı içerdiği vurgulanırken tepkisel eylemlerin, bu zihniyetin gerçekleştirdiği işgal politikalarının bir sonucu olduğu hatırlatıldı.

Basın açıklamasını Has-Der’den Erdal EKER yaptı. Tekbirlerin getirildiği protestonun ardından basın açıklaması sona erdi.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Düşünce özgürlüğü hakaret özgürlüğü değildir!

         14 Eylül 2012-MUŞ

“Müslümanların Masumiyeti” adlı filmin yapımcısı ve yönetmeni İsrail asıllı Amerikan vatandaşı Sam Bacile’in, İslam’a hakaret içerikli bu filmle ilişkili olarak Amerikan Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte şöyle demektedir: ''İslam kanserdir, Müslümanların da yok edilmesi gerekir. Bu film ile İslam'ın nefret içerikli bir din olduğunu göstereceğim.'' Onun kullandığı bu ifadeler, tüm dünyadaki Müslümanların olduğu gibi biz Muş’taki Müslümanların da tepkisini çekmiştir. Bacile’in bu ifadesi ABD ve diğer emperyalist ülkelerin İslam dünyasına yönelik işgal, baskı ve zulümlerini bir yandan hızlandırmak ve yaygınlaştırmak, bir yandan bunlara meşruiyet zemini oluşturmak amacını gütmektedir. Diğer yandan da bu tür menfur girişimler, Filistin topraklarını işgal etmiş Siyonist İsrail’i rahatlatmak hedefini gütmektedir.

İslamiyet'in şiddet yanlısı olarak gösterildiği bu filmde, şiddetin “Hz. Muhammed'in öğretilerinden kaynaklandığı” iddia edilmektedir. İfade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyecek bu film, İslam'a doğrudan bir saldırıdır. Bacile’in ABD'nin Florida eyaletinde Kur'an-ı Kerim yakan rahip Terry Jones'dan da destek aldığını ifade etmesi bu saldırı niyetinin apaçık bir kanıtıdır.

İslam'ın kutsal değerlerine saldırı asla kabul edilemez ve hakaret edenler de yargılanmalıdır. Ayrıca, hakaret söz konusu olduğunda protestolar katil olayına varacak ölçüde bir şiddete sarmalına girmemelidir.

Muş’taki İslami kuruluşlar olarak, bütün inanç gruplarını, Hz. Peygamber (s)’e hakaret karşısında sözlü, yazılı ve fiili protestolarla duyarlılıklarını göstermeye davet ediyoruz.

Yine diyoruz ki: “İşgalin, sömürün, baskının, manipülasyonun, kutsala saldırının, hakaretin, nefretin ve her türlü tahrikin olduğu bir yerde şiddet bir sonuçtur ve bunun müsebbibi şiddeti ortaya çıkaran sebepler ve tetikleyenlerdir.”

Vicdan sahibi adalet savunucusu tüm insanları ve kesimleri; İslam dünyasına yönelik işgal ve talan projesine hizmet amaçlı söz konusu film ve benzeri manipülasyon araçlarına yönelik duyarlılığa ve tepki vermeye çağırıyoruz!

Has-Der, Anadolu-Gençlik Derneği, İnsan ve Yaşam Derneği, Lale-Der 

mus_eylem_peygambere_hakaret_eden_film1.jpg

mus_eylem_peygambere_hakaret_eden_film2.jpg

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum