1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Haiti’den Özür Dileyen BM Suriye Halkına Karşı Suçunu Telafi Edecek mi?
Haiti’den Özür Dileyen BM Suriye Halkına Karşı Suçunu Telafi Edecek mi?

Haiti’den Özür Dileyen BM Suriye Halkına Karşı Suçunu Telafi Edecek mi?

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, “Haiti halkından özür diliyoruz. Kolera salgınını engellemek için yeteri kadar çaba göstermedik ve buna neden olduğumuz için çok üzgünüz.” dedi.

02 Aralık 2016 Cuma 11:20A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, 2010’da 10 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan kolera salgınından kaynaklanan acılardan dolayı Haiti’den özür diledi.

Ban, BM Genel Kurulu’nda İngilizce, Fransızca ve yerel dilde yaptığı konuşmada, BM’nin Haiti’de kolera salgınından kaynaklanan acı ve can kaybından derin üzüntü duyduğunu vurguladı.

“Haiti Halkından Özür Diliyoruz”

AA’da yer alan habere göre, Haiti’deki kolera salgınının BM’nin itibarını lekelediğini belirten Ban Ki-mun, “Haiti halkından özür diliyoruz. Kolera salgınını engellemek için yeteri kadar çaba göstermedik ve buna neden olduğumuz için çok üzgünüz.” dedi.

“Suriye Halkından Özür Dilemeyi Düşünüyor musunuz?”

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson ise düzenlediği basın toplantısında AA muhabirinin, “BM ilk defa mı bir ülkeden özür diliyor? Suriye halkından da özür dilemeyi düşünüyor mu?” sorusuna, “Yeni Genel Sekreter’e bağlı. Suriye halkının çektiği acıları paylaşıyoruz ve bu acıları görmek büyük bir hayal kırıklığı yaşattı.” yanıtını verdi.

Kolera Salgınında Rolü Olduğunu Kabul Etmişti

BM, 2010’da Haiti’de yaşanan ve 10 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine yol açan kolera salgınında rolü olduğunu kabûl etmişti. Daha önce salgından etkilenenlere “maddî destek” sağlamak istediklerini duyuran BM, salgın mağdurlarına 200 milyon dolar ödemek için bütçe oluşturmaya çalıştıklarını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT