1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Ermeni Ailenin Korunması İçin 96 Gün Boyunca Ayin Yaptılar
Ermeni Ailenin Korunması İçin 96 Gün Boyunca Ayin Yaptılar

Ermeni Ailenin Korunması İçin 96 Gün Boyunca Ayin Yaptılar

Hollanda'da bir kiliseye sığınan Ermeni ailenin sınırdışı edilmesini engellemek için 650 Protestan din adamı 96 gün boyunca kesintisiz ayinler yaptı. Hükümet sonunda göç yasası kurallarında değişiklik yapmak zorunda kaldı.

07 Şubat 2019 Perşembe 12:35A+A-

Hükümet iltica talepleri kabul edilmeyen ancak Hollanda'da büyüyen 700 çocuğun dosyalarının yeniden inceleneceğini açıkladı. Kilise bu açıklamanın hemen ardından eylemlerine son verdiklerini duyurdu. Protestan Bethel Kilisesi yetkilisi Theo Hettema "Siyasi anlaşma Ermeni asıllı Tamrazyan ailesinin Hollanda'da hayatını sürdürebilmesi için bir ümit ışığı sağlıyor." ifadelerine yer verdi.

650 din adamı gece gündüz ayin yaptı

Hollanda'da ayin yapılırken polisin kiliseye girmesi yasak. Ermeni Tamrazyan ailesi iltica taleplerinin reddedilmesinin hemen ardından geçtiğimiz 26 Ekim tarihinde Lahey şehrindeki Protestan Bethel Kilisesi'ne sığındı. Ülkenin dört bir tarafından ayrıca Almanya, Fransa ve Belçika'dan toplam 650 din adamı gece gündüz kilisenin kapılarını 24 saat açık tutarak ayin yaptı.

Tamrazyan ailesi 2009 yılında Ermenistan'dan Hollanda'ya sığındı. Ailenin babası siyasi görüşleri nedeniyle tehdit altında olduğu gerekçesi ile Ermistan'dan ayrıldı. Yıllar süren değerlendirmenin ardından Hollanda Tamrazyanlara sığınma hakkı verdi. Ancak Hollanda hükümeti daha sonra kararı bozdu.

Hollanda'ya sığınma talebinde bulunan Ermeni asıllı 5 kişilik Grigoryans ailesi ise Tamrazyan ailesi kadar şanslı değil zira geçtiğimiz hafta aile Ermenistan'a geri gönderildi. (Euronews)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum