1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Erdoğan: Mursi'nin Şaibelerle Dolu Vefatının Gündemden Düşürülmesine İzin Verilmemelidir!
Erdoğan: Mursi'nin Şaibelerle Dolu Vefatının Gündemden Düşürülmesine İzin Verilmemelidir!

Erdoğan: Mursi'nin Şaibelerle Dolu Vefatının Gündemden Düşürülmesine İzin Verilmemelidir!

G20 Zirvesi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Cumhurbaşkanı Mursi'nin şaibelerle dolu vefatının gündemden düşürülmesine izin verilmemelidir." dedi.

29 Haziran 2019 Cumartesi 12:26A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'ne ilişkin INTEX Osaka Fuar Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Anadolu Ajansı’nın konuyla ilgili geçtiği haberde şunlar kaydedildi:

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin sorumlularından hesap sorulmasının gerekliliğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kaşıkçı cinayetinin, en üstten en alta kadar sorumlularının tamamından hesap sorulması, uluslararası toplumun öncelikli görevidir. Yargılanmaları gereken yer İstanbul'dur. Çünkü suçun işlendiği yer İstanbul'dur. İstanbul'da yargılanması gerekir." dedi.

Erdoğan, "İnsan hakları konusunda diğer ülkelere karne düzenleyen gelişmiş Batılı devletler temel insanlık sınavından maalesef geçemedi."  dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mülteciler konusuna ilişkin, "Türkiye'nin yardım ve hizmetlerini sürdürebilmesi için uluslararası toplumun yük paylaşması gerektiğini ifade ettik." açıklamasında bulundu.

Terörle mücadele vurgusu yapan Erdoğan, "Terör tüm insanlığın, insani değerlerin düşmanıdır. Bunun için tüm devletlerin teröre 'terör' deme erdemini artık göstermesi gerekiyor." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Demokrasiye kasteden darbecilerin 'siyasi sığınmacı' kılıfı altında korunması ve kollanmasının faturası tüm insanlık için ağır olacaktır." dedi.

Erdoğan, "Konu Türkiye olunca darbeciler için idamın tartışılmasını kabul edilemez bulanlar maalesef Mısır'daki idam cezalarına seslerini çıkarmıyor." ifadesinde bulundu.

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin ölümüne ilişkin Erdoğan, "Ne Kaşıkçı cinayetinin ne de Cumhurbaşkanı Mursi'nin şaibelerle dolu vefatının gündemden düşürülmesine izin verilmemelidir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM'nin yapısına ilişkin, "1. Dünya Harbi'nin şartları altında kurulmuş böyle bir yapının ilanihaye devam etmesi doğru olmayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'dan S400 hava savunma sistemlerinin alımına ilişkin Erdoğan, "(S400) Teslimat sürecindedir ve teslimat sürecinde olan böyle bir sözleşmeyi inkar etmemiz Türkiye gibi bir devlete yakışmaz, bu iş bitti. Temmuz ayının ilk yarısında teslimat başlar' diye ilgili birimlerimiz bu açıklamayı yaptılar ve şu andaki beklenti bu istikamette" dedi.

Erdoğan, "(Yaptırım konusu) Sayın Trump bugün bu konuya açıklık getirdi. Böyle bir şeyin olmayacağını da kendisinden özellikle dinlemiş olduk." ifadesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum