1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. “Dünyadaki Birçok İnsan Aşırı Derecede Yoksulluk Çekiyor”
“Dünyadaki Birçok İnsan Aşırı Derecede Yoksulluk Çekiyor”

“Dünyadaki Birçok İnsan Aşırı Derecede Yoksulluk Çekiyor”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “küresel kalkınma hedeflerine” ulaşmak için “küresel finans sisteminin” yeniden şekillendirilmesi gerektiğine ve bu konudaki “yeni stratejiye” vurgu yaptı.

19 Eylül 2017 Salı 10:25A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurul çalışmaları kapsamında dünya liderlerinin BM Genel Kurulu’na hitap edeceği haftanın ilk gününde düzenlenen üst düzey toplantıda, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SKH) finansmanı ele alındı.

AA’da yer alan habere göre, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, toplantıda yaptığı konuşmada, “Küreselleşmenin olağanüstü faydalar getirdiğini biliyoruz ancak bunun aslında eşitsiz ve sürdürülemez kaldığı da açıktır. Dünyadaki birçok insan aşırı derecede yoksulluk çekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Küresel Finans Sistemi Amaca Hizmet Etmiyor”

BM Genel Sekreteri, mevcut durumun “korku, endişe ve rahatsızlık” ürettiğini kaydetti.

Eylül 2015’te BM’ye üye devletler tarafından kabul edilen 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ve 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’nin “kapsayıcı, sürdürülebilir âdil küreselleşme oluşturmak için hazırlanan bir plan” olduğunu anlatan Guterres, “Finans konusunda yaptığımız seçimler kritik olacak. Çok verimsiz ve ödün vermeyen finans ile çalkalanan bir dünyada 2030 gündemi için finans yetersizliğinden şikâyet edebiliriz ya da acil, kolektif ihtiyaçlarımıza göre finansı yeniden şekillendirme imkânını yakalayabiliriz.” diye konuştu.

BM üyelerine 2030 gündemine yatırım yapma ve “herkes için daha iyi bir dünyayı” finanse etme çağrısında bulunan Guterres, 300 trilyon dolarlık finansal varlıkları yöneten küresel finan sisteminin “amaca” hizmet etmediğini belirtti.

Üç Aşamalı Strateji

BM’nin 2030 Gündemi’nin finansmanına olan desteğini arttırmaya yönelik üçlü stratejinin kısa ve orta vadeli sonuçlar elde etmeye yardımcı olacağını söyleyen Guterres, 2030 Gündemi’nin hedeflerinin G20 gibi kilit hükümetler arası platformlarla yakın iş birliği içinde çalışıp uluslararası ekonomik ve mali politikalara tam olarak yansımasını sağlamak için BM’nin çabalarına liderlik edeceğini bildirdi.

HABERE YORUM KAT