1. HABERLER

  2. HABER

  3. Davutoğlu: Kendi cebinden öderse “faiz” değil “hibe” olur!
Davutoğlu: Kendi cebinden öderse “faiz” değil “hibe” olur!

Davutoğlu: Kendi cebinden öderse “faiz” değil “hibe” olur!

Hayrettin Karaman TL faizli mevduat hesaplarına ilişkin hükümetin aldığı kararları yorumladığı yazısında “devletin ödemesi hibedir” demişti. Ahmet Davutoğlu Karaman’ın yorumunu eleştirerek, “hibe karşılıksız ve gönülden gelir” dedi.

27 Aralık 2021 Pazartesi 17:21A+A-

HAKSÖZ HABER

İlahiyatçı Hayrettin Karaman, geçtiğimiz gün kaleme aldığı yazısında “faiz” konulu ekonomik tartışmalara ilişkin olarak, "Örtülü faiz değil hibe. Alınan zamanında ve yerinde tedbir ile fiyatlar normalleşme yoluna girdi. Bu defa da devletin ödemesinin faiz olup olmadığı tartışması ortaya çıktı. Bazı hocalar, devletin ödemesinin faiz olduğu kanaatindeler. Ben bu kanaatte değilim, “devletin ödemesi hibedir” dedi.

Hayrettin Karaman'ın 'faiz değil hibe' sözlerine Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'ndan eleştiri geldi.

Twitter hesabından konuya ilişkin yorumda bulunan Davutoğlu, "Ülkemiz inat uğruna uygulanan cahil politikalar nedeniyle son 50 yılın en büyük 3. döviz krizini yaşamaktadır. Yanlış politikalarının yol açtığı felaketi dini değerlerimizi istismar ederek örtmeye çalışan iktidar, faiz dememek için “hibe” bahanesine sığınmakta." diye yazdı.

Kendi cebinden öderse hibe olur

Davutoğlu paylaşımlarında, “İslam’da karz-ı hasende, yani borç/para alışverişinde, bir miktar fazla ödeme anlamında hibe/hediye üç şartla mümkün olur: Gönüllü olması, önceden garanti edilmemesi ve kişinin bunu kendi cebinden ödemesi.

Banka mevduatlarına dövize ayarlı ek “faiz” ödemesi ise asla hibe olamaz; çünkü mecburidir, önceden garanti edilmektedir ve 84 milyonun vergileriyle oluşan hazineden 300 bin civarında üst tabaka mevduat sahibine ödenmektedir.

Bu uygulama nassın öngördüğü şekilde zayıfı korumadığı gibi, milletin hazinesinden zayıfların aleyhine güçlülere servet aktarımıdır. Dini değerlerimiz iktidar hırsına kurban edilemez.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

8 Yorum