1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cumhuriyet Yazarları Karan ve Çetinkaya İfade Verdi
Cumhuriyet Yazarları Karan ve Çetinkaya İfade Verdi

Cumhuriyet Yazarları Karan ve Çetinkaya İfade Verdi

Charlie Hebdo dergisinin karikatürlerini köşelerinde yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan, savcılığa ifade verdi.

06 Şubat 2015 Cuma 13:05A+A-

Charlie Hebdo dergisine destek için Hz. Muhammed’i temsil ettiği belirtilen karikatüre köşelerinde yer veren Cumhuriyet Gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma kapsamında tebligat gönderilerek ifadeye çağrılan Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan dün avukatlarıyla birlikte Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne geldi.

Öğleden önce adliyeye gelen Karan ve Çetinkaya ‘şüpheli’ sıfatıyla verdikleri ifadede, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlamasını kabul etmedi.

İki yazara da söz konusu karikatürü neden köşelerinde kullandıkları soruldu.

Olaylara insan olarak baktığını belirten Çetinkaya, “O çizimin karikatür olduğunu düşünmüyorum. Bence bir çizimden ibarettir. Karikatürde bir alaycılık vardır. Bu çizimde alaycılık yok” ifadesini kullandı.

Ceyda Karan ise ifadesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun saldırının ardından Paris’e gidişini örnek verdi. Karan, “Amacım, Türkiye’nin müttefiki olan bir ülkenin uğradığı terör saldırısı karşısında, tıpkı Başbakan’ın, ifade özgürlüğünü savunmak üzere Paris’e giderek yürüyüşe katılarak sergilediği dayanışmanın bir benzerini, bir basın mensubu olarak sergilemektir” dedi.

Başsavcı vekili Vedat Yiğit, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9. maddesindeki düşünce, vicdan ve din özgürlüğü ile 10. maddesindeki ifade özgürlüğü arasında öncelik olup olmadığını sordu. Çetinkaya bu soruya, “Her iki özgürlük de benim için eşittir. İfade özgürlüğü ve din, vicdan özgürlüğü arasında bir üstünlük kurmam“ diye yanıt verdi.

Ceyda Karan da, iki özgürlük arasında herhangi bir öncelik kurmadığını belirtti.

İHA ve Al Jazeera

HABERE YORUM KAT