1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Cumhurbaşkanı Erdoğan Hacire Anne İle Görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan Hacire Anne İle Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hacire Anne İle Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da HDP binası önünde oğlu için oturma eylemi yapan Hacire Akar ile telefonda görüştü.

25 Ağustos 2019 Pazar 22:49A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da dağa kaçırılan oğluna, HDP İl Başkanlığı önünde yaptığı eylemle kavuşan anne Hacire Akar ile telefonda görüntülü görüştü.

Anne Hacire Akar'a geçmiş olsun dileklerini ileterek kendisini tebrik eden Erdoğan, "Direndiniz ve söke söke bu hainlerin elinden o evladınızı kurtardınız. Bundan dolayı sizleri şahsım, milletim adına tebrik ediyorum. Bu tür annelere, analara ihtiyacımız var. Onun için sizleri özellikle tebrik ediyorum, yavrunuzun gözlerinden öpüyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun" ifadelerini kullandı.

Türkçe bilmediği için Kürtçe konuşan ve yanındakilerce tercüme edilen konuşmada anne Akar ise Erdoğan'a teşekkür ederek, "Benim oğlum size emanet" dedi.

Erdoğan da "Eyvallah, başım gözüm üstüne" karşılığını verdi.

Oğlunun cezaevine atılmamasını isteyen Akar'a Erdoğan, "Niye atalım? Biz sana teslim ediyoruz, sen gereğini yapacaksın. Biz, her zaman sizin yanınızdayız, sizle beraberiz" yanıtını verdi.

Kürtçe vedalaştı

Bu sırada Erdoğan'ın yanında bulunan eski Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ve AK Parti'den daha önce milletvekili adayı olan Suna Kepolu, Akar ile Kürtçe konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da eşlik ettiği konuşma sonunda Erdoğan, Akar ile Kürtçe vedalaştı. 

Olay

Diyarbakır merkez Sur ilçesi Soğanlı Mahallesi'ndeki evinden çıktıktan sonra kendisinden haber alınamayan Mehmet Akar'ın annesi Hacire Akar, geçtiğimiz günlerde polis merkezine giderek kayıp müracaatında bulunmuş, ardından HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önüne gelerek camını kırdığı bina önünde oturma eylemine başlamıştı.

HDP'liler hakkında suç duyurusunda bulunduğu da öğrenilen anne Akar'ın diğer oğlu Fırat Akar'ın da 1994 yılında PKK'lılarca kaçırıldığı, 2017 yılında dağda öldürüldüğü belirlenmişti.

Anne Hacire Akar, dün oğlu Mehmet Akar'a polisin ulaşmasının ardından HDP İl Başkanlığı önünde başlattığı oturma eylemini sonlandırmıştı.

Akar, HDP'lilerce dağa kaçırıldığını iddia ettiği oğlu Mehmet Akar için dört gün boyunca HDP İl Başkanlığı önündeki mücadelesiyle oğlunu PKK pençesinden kurtarmıştı. 

Kaynak: TRT Haber

HABERE YORUM KAT