1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. "CNBC, Pompeo'nun Türkiye Açıklamasını Yanlış Aktardı" İddiası
"CNBC, Pompeo'nun Türkiye Açıklamasını Yanlış Aktardı" İddiası

"CNBC, Pompeo'nun Türkiye Açıklamasını Yanlış Aktardı" İddiası

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Türkiye ile varılan anlaşmaya ilişkin açıklamalarda bulundu. CNBC kanalının Pompeo’nun konuşmasını çarpıttığı iddia edildi.

22 Ekim 2019 Salı 12:08A+A-

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo CNBC kanalına verdiği demeçte, Türkiye ile Suriye'nin kuzeyi için varılan ateşkes hakkında değerlendirmede bulundu.

"Barışı savaşa tercih ederiz" diyen Pompeo, "Ancak kinetik ya da askeri tutum almak gerekirse, Başkan Trump’ın bu gereği yerine getirmeye hazır olduğunu bilmelisiniz" ifadelerini kullandı.

"CNBC YANLIŞ AKTARDI" İDDİASI

CNBC kanalı ise, haber başlığında "Trump gerektiğinde Türkiye'ye karşı askeri eyleme geçmeye tamamen hazır" ifadelerine yer verdi. Ancak Pompeo'nun askeri müdahale konusundaki açıklamasında Türkiye'nin adının yer almadığı görüldü. CNBC'nin haberi yanlış aktarmış olabileceği iddiası ortaya atıldı.

ABD'nin askeri bir karşılık vermesini gerektirecek 'kırmızı çizgi'leri belirtmeyen Pompeo, "Trump'ın ABD'nin askeri kudretini kullanmayı üstlenip üstlenmeme kararının önüne geçmiş olmak istemediğini" söyledi.

Pompeo ayrıca ekonomik yaptırımların yanı sıra diplomatik yaptırımların da kullanılabileceğini ifade etti.

Röportajda Pompeo, Türkiye ile anlaşmanın hayat kurtardığına tamamen ikna olduğunu söyleyerek anlaşmayı savundu.

"ONLARI TÜRKLERDEN KORUMAK İÇİN TAAHHÜTLERİMİZ VAR"

Pompeo, "Sadece savaşçıların (SDG'li teröristler) yaşamları değil, bölgedeki etnik azınlıkların da" diye ekledi.

Bakan Pompeo şöyle devam etti:

"Müttefiklerimiz aynı şekilde bakıyor. Söz konusu müzakere sürecinde bölge genelindeki etnik azınlıkları Türklerden korumak için gerçek taahhütlerimiz var. Bence yaptığımız iş hayat kurtardı."

ABD Dışişleri Bakanı, "Türkiye'nin istila ettiği Suriye, egemen bir ulus. Kürt dostlarımızla, SDG ile Fırat Nehri'nin yukarısında ve aşağısında beraber çalıştık" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Pompeo'nun görüşleri hakkında yorum yapmayı reddetti. (Karar)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT