1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. CHP, Necip Fazıl Kazanınca Ödülü İptal Etmiş
CHP, Necip Fazıl Kazanınca Ödülü İptal Etmiş

CHP, Necip Fazıl Kazanınca Ödülü İptal Etmiş

CHP'nin 1947'de düzenlediği Piyes Yarışması'nda Necip Fazıl'ın kazandığı ödülü Behçet Kemal'in kulisleri sonucu iptal ettiği ortaya çıktı.

06 Ocak 2015 Salı 11:54A+A-

Star gazetesinde yer alan habere göre CHP’nin 1947’de açtığı piyes yarışmasında, Necip Fazıl’ı “Sabır Taşı” adlı piyesiyle birinciliğe layık gören jürinin kararını benimsemediği için ödülü iptal ettiği ortaya çıktı.

Türk Edebiyatı dergisinin bu ayki sayısında Selçuk Karakılıç imzasıyla yayımlanan makale CHP eliyle Necip Fazıl Kısakürek’e uygulanan bir sansür belgeleniyor. Makale, CHP’nin 1947 yılında düzenlediği Sanat Mükâfatı Piyes Müsabakası’na katılan Necip Fazıl Kısakürek’in birinciliğinin nasıl iptal edildiğini gözler önüne seriyor.

O dönem, CHP’nin Sanat Mükafatı Piyes Müsabakası’nda jüri Sabri Esat Siyavuşgil, Kenan Akyüz ve Bedrettin Tuncel, Afif Obay, İ. Galip Arcan, Ali Süha Delilbaşı ile Lütfi Ay’dan oluşuyor. “1940 yılından sonra yazılmış ve basılmış veya basılmamış, oynanmış veya oynanmamış yalnız telif eserler kabul edilecektir” şartıyla ilan edilen yarışmaya katılım beklenenin çok altında olunca, parti yönetimi yarışmanın başvuru süresini uzatıyor.

Tam bu dönemde yarışmadan haberdar olan Necip Fazıl Kısakürek, aslında bu yarışmada kazanamayacağını bilerek, fakat CHP’nin gireceği çıkmazdan nasıl sıyrılacağını merak ederek, 1936-1941 yılları arasında yayımlanan ve Şehir Tiyatroları’nda oynanan Sabır Taşı isimli piyesinin yanında Tohum, Bir Adam Yaratmak, Künye gibi piyeslerini de başvuru dosyasına ekler ve beklemeye başlar. Bütün üyelerin katılımıyla yapılan toplantılarda yetmiş dokuz eser okunup incelenir ve birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülüne layık görülenlerin tespiti için de gizli oy kullanılır.

Bu yolla yapılan derecelendirme sonunda, birinciliği oy çokluğuyla Necip Fâzıl Kısakürek’in Sabır Taşı, ikinciliği Ahmet Muhip Dıranas’ın Gölgeler’i ve İlhan Tarus’un Bir Gemi’si, üçüncülüğü ise Bekir Büyükarkın’ın Dökmeci isimli eseri kazanır. Ancak Necip Fâzıl’ın yarışmaya katılmasından çok, jüri heyetinin onu birincilikle ödüllendirmesi CHP ileri gelenlerini, özellikle Behçet Kemal Çağlar’ı şaşkına çevirir. Necip Fâzıl gibi sıkı bir muhalifin birinciliğe layık görülmesini kabul edemeyen Behçet Kemal Çağlar, parti kurullarında kulis yapar; şartnamedeki bazı teknik ayrıntıları ileri sürerek jürinin kararını değiştirmeye çalışır.

CHP VE JÜRİ ARASINDA SOĞUK SAVAŞ

CHP Genel Sekreterliği ile jüri arasında cereyan eden soğuk savaş bir yana, yarışma sonuçlarının Halkevlerinin kuruluşunun 15’inci yıldönümü olan 23 Şubat 1947’de açıklanacağı duyurulmuş olmasına rağmen, bırakın resmî bir açıklamayı, kutlama törenlerinde bile söz edilmez. Necip Fâzıl’ın Sabır Taşı eserini oy çokluğuyla birinci seçen jürinin aksine CHP yönetimi, “birinciliği kazanan eserin şartnamede istenilen vasıfları ve şartları” taşımadığı için iptal eder ve gerekçe olarak yarışmaya gönderilen eserlerin “1941 yılı içinde yazılmış olmasını” öne sürer. Oysa 14 Şubat 1947 tarihli jürinin yaptığı toplantıda, “1940 yılı” kabul edilmiştir.

Son Posta Gazetesi, Necip Fazıl’ın jüri kararının niçin bozulduğuna dair açıklamasını 2 Mart 1947 tarihli nüshasında haber yapyor. Aynı gazetenin 4 Mart 1947 tarihli nüshasında ise bu skandalla ilgili olarak açılan davanın haberi yer alıyor.

Jüri kararına rağmen CHP Sekreterliği’nce ödülün iptalini duyuran dilekçe:

chp-necip-fazil-piyes-odulu-iptal.jpg

HABERE YORUM KAT