1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Bombalardan Kaçan İdlibli Aileler Çareyi 'Hapishaneye Girmekte' Buldu
Bombalardan Kaçan İdlibli Aileler Çareyi 'Hapishaneye Girmekte' Buldu

Bombalardan Kaçan İdlibli Aileler Çareyi 'Hapishaneye Girmekte' Buldu

Rusya ve Esed rejiminin saldırıları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan 75 aile, rejimin işkence izlerini taşıyan eski hapishaneye sığındı.

26 Şubat 2020 Çarşamba 16:06A+A-

Suriye'nin İdlib kentinde Beşşar Esed rejimin işkencelerine ev sahipliği yapan eski hapishane, saldırılardan kaçan ailelerin sığınağı oldu.

Ocak ayı itibariyle İdlib kentine bağlı Maraatinüman'a Rusya ve rejim saldırılarının yoğunlaşmasıyla on binlerce sivil evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Maddi imkansızlıkların gölgesinde soğuk kış şartlarında ısınmak için yakıt temin edemeyen aileler, başlarını sokacak yer bulmakta da zorlanıyor.

İdlib kırsalından kent merkezine göç eden yaklaşık 75 aile, çareyi Esed rejiminin tutukladığı insanlara işkence yapmak için kullandığı eski hapishaneye sığınmakta buldu. Aralarında yaşlı, çocuk ve kadınların bulunduğu aileler, rejimin işkence ve insanlığa karşı işlediği suç izlerini taşıyan hapishanenin duvarları arasında hayata tutunmaya çalışıyor.

İki çocuğu ve karısıyla hapishanede kalan Ebu Firas, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Humuslu Ebu Firas, rejimin katliamları nedeniyle yerinden edildiğini ve Maraatinüman'a göç ettiğini ifade etti. Orada da Rus saldırıları yüzünden huzur bulamadığını aktaran Ebu Firas, "Rusların bize karşı kullanmadığı silah kalmadı. Çocukların cesetleri yandı. Bu yüzden de İdlib kentine göç ettik. Cebimizde paramız yoktu. Buradaki insanlar bize hapishanede kalabileceğimizi söyledi. Şu an hapishanede yaşıyoruz. Ne mazotumuz ne de odunumuz var. Burada ısınamıyoruz." diye konuştu.

"Bir insan kendi isteğiyle hapse girer mi?"

Hapishanede kalanlardan Ebu Ahmet de "Rusya ve rejimin saldırılarından kaçarak buraya geldik. Hapishane içerisinde 75 aile birlikte yaşamaya çalışıyoruz. Bir insan kendi isteğiyle hapse girer mi? Bize tam olarak böyle oldu." değerlendirmesini yaptı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT