1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Berlin'de Öğrencilerin 'Mescit' Protestosu Sürüyor
Berlin'de Öğrencilerin 'Mescit' Protestosu Sürüyor

Berlin'de Öğrencilerin 'Mescit' Protestosu Sürüyor

Berlin Teknik Üniversitesinde yaklaşık 50 yıldır kullanılan mescidin 14 Mart itibarıyla kapatılması ve spor salonunda cuma namazı kılınmasına izin verilmemesinin ardından öğrenciler protestolarını sürdürüyor.

27 Mayıs 2016 Cuma 21:30A+A-

Berlin Teknik Üniversitesinde yaklaşık 50 yıldır kullanılan mescidin kapatılması ve spor salonunda cuma namazı kılınmasına izin verilmemesinin ardından öğrenciler protestolarını sürdürüyor.

Cuma namazını kılmak isteyen öğrenciler, geçen hafta olduğu gibi bugün de üniversitenin ana girişinde toplandı. Burada getirdikleri seccadeler üzerinde namaz kılan 100'ün üzerinde öğrencinin çevresinde, çok sayıda polis memuru bekletildi.

Öğrenciler kapatılan mescidin açılması ve cuma namazları için spor salonunun yeniden tahsis edilmesi yönündeki taleplerini yineledi.

"Barışçıl protestomuzu sürdüreceğiz"

Üniversitedeki Yemenli Öğrenciler Derneğinden Hashem Al-Kuhlani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitede daha önce olduğu gibi özgür ve barışçıl atmosferin tesis edilmesini istediklerini belirterek, "Barışçıl protestomuzu sürdüreceğiz." dedi.

Üniversite yönetiminin, öğrencilerin okuldaki özgürlüğünü elinden almak istediğini ifade eden Al-Kuhlani, bu kısıtlamaların şimdilik Müslümanlara yönelik olduğunu, gelecekte diğer öğrencilere de uygulanabileceğini kaydetti. Al-Kuhlani, bu nedenle Müslüman olmayan öğrencilerin de kendilerine destek vermesini istedi.

Üniversite yönetimi, 14 Mart'tan itibaren mescidin kapatılacağını ve spor salonunda cuma namazı kılınmasına izin verilmeyeceğini açıklamıştı. Rektörlük, üniversitenin kamu kurumu olarak tarafsız kalması gerektiğini öne sürmüştü. Bunun üzerine üniversitedeki 4 Müslüman derneğinin temsilcileri, bir hafta içinde mescidin kapatılmaması için yaklaşık 600 imza toplayarak yönetime sunmuş ancak karar geri alınmamıştı.

Kararın ardından cuma namazlarını önce üniversitenin arkasındaki bahçede, ardından ana girişin bulunduğu meydanda eda eden öğrenciler, vakit namazlarını da üniversitenin çeşitli alanlarında kılıyor.

AA

HABERE YORUM KAT