1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Bazılarının rahatsız edici bulabileceği ifadeler de korunmalıymış!
Bazılarının rahatsız edici bulabileceği ifadeler de korunmalıymış!

Bazılarının rahatsız edici bulabileceği ifadeler de korunmalıymış!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price Türkiye’ye Amerika’nın demokrasisinden öğütler verdi. Sedef Kabaş ile Sezen Aksu hakkında konuşan Price, "İfade özgürlüğünün demokrasiyi güçlendirdiğine inanıyoruz" dedi.

25 Ocak 2022 Salı 11:50A+A-

HAKSÖZ HABER

Demokrasinin yılmaz kalesi ABD, Türkiye’ye Sedef Kabaş üzerinden nota veriyor.

İşlediği hak ihlalleri, siyahilere karşı polislerinin şedid tutumlar takındığı, Guantanamo ve Ebu Gureyb cezaevlerindeki işkenceleri, demokrasi götürmekle meşgul olunan ülkelerde savaşan askerleri ile demokrasiyi yaymak için şiddeti meşrulaştıran, milyonlarca sivili katleden Amerika, Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret etmesi ve Sezen Aksu’nun şarkısında Adem ile Havva’ya hakaret etmesini ifade özgürlüğü tanımlaması üzerinden mahkum kıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş ve hakaret içerikli şarkısı ile gündem olan Sezen Aksu hakkında, "İfade özgürlüğünün demokrasiyi güçlendirdiğine inanıyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş, Adem ile Havva'yı şarkısında cahil tanımlamasıyla anan Sezen Aksu ve Cumhurbaşkanı'nın Sezen Aksu'ya yönelik ifadelerine ilişkin, "Bu Türkiye'de geçerli ama evrensel olarak ifade özgürlüğünün demokrasiyi güçlendirdiğine ve bazılarının tartışmalı, bazılarının rahatsız edici bulabileceği ifadeler içerdiğinde bile korunması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Price, "Bahsettiğiniz davalardan biri olan Sedef Kabaş'ın ve tutuklanmasının farkındayız ve hayal kırıklığına uğradık. Bu ilkeler her ülke için geçerli olduğu gibi Türkiye için de geçerlidir." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum