1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. ABD Gülen'in İadesi İçin Gönderilen Belgeleri Anlamaya Çalışıyormuş
ABD Gülen'in İadesi İçin Gönderilen Belgeleri Anlamaya Çalışıyormuş

ABD Gülen'in İadesi İçin Gönderilen Belgeleri Anlamaya Çalışıyormuş

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki Fetullah Gülen'in iadesi için gönderilen yeni belgelerin incelendiğini açıkladı.

05 Ağustos 2016 Cuma 12:43A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, Türkiye'de FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimini organize eden FETÖ elebaşı Gülen'in iadesine ilişkin konuştu.

Toner, Türkiye'nin kendilerine çeşitli sayıda belgeler sunduğunu belirterek, halen bu belgeler üzerine çalıştıklarını söyledi.

Belgelerin incelenmesinin zaman alacağına dikkati çeken Mark Toner, "Şu anda benim anladığım kadarıyla Adalet Bakanlığı kendilerine iletilen bu belgelerin resmi iade isteği şartlarıyla örtüşüp örtüşmediğini anlamaya çalışıyor." dedi.

Sözcü Toner, "Türkiye'den resmi başvuruyu yaptıklarına dair açıklamalar geliyor. Fakat biz hala bunu 'dosyaların resmi iade isteği şartlarıyla örtüşüp örtüşmediğini' anlamaya çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Toner, ABD Dışişleri Bakanlığına konuya ilişkin Türkiye'den daha önce belgeler ulaştığını, fakat bu belgelerin resmi iade isteği şartlarıyla örtüşmediğini Türkiye makamlarına ilettiklerini ve daha sonra kendilerine Türkiye hükümeti tarafından yeni belgeler ulaştığını belirtti.

Mark Toner, "Şu anda inceliyoruz. (ABD Adalet Bakanlığı) Tam isteğin olup olmadığını anlamaya çalışıyorlar ve bu konuda bir sonuca henüz varılmadı." diye konuştu.

Reuters

HABERE YORUM KAT

3 Yorum