1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. 203 Hâkim ve Cumhuriyet Savcısı Meslekten İhraç Edildi
203 Hâkim ve Cumhuriyet Savcısı Meslekten İhraç Edildi

203 Hâkim ve Cumhuriyet Savcısı Meslekten İhraç Edildi

HSYK, 203 hâkim ve cumhuriyet savcısının meslekten ihraç edilmelerine karar verdi.

17 Kasım 2016 Perşembe 13:01A+A-

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından 15 Kasım tarihli Genel Kurul toplantısında alınan Gülen örgütü ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle 203 hâkim ve cumhuriyet savcısının meslekten ihraç edilmelerine ilişkin karar Resmî Gazete’de yayımlandı.

Söz konusu kararda, 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) 3. maddesinin 1 numaralı fıkrası kapsamında Gülen örgütü ile iltisak ve irtibatlarının olduğu sabit görülen hâkim ve cumhuriyet savcılarının 667 sayılı Olağanüstü Hâl Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin KHK’nın 3. maddesi uyarınca meslekte kalmalarının uygun olmadığı ve ayrı ayrı olmak üzere meslekten çıkarılmalarına karar verildiği bildirildi.

HSYK Genel Kurulu’nda oy birliğiyle alınan kararda meslekten çıkarılanların 6087 sayılı kanunun 33. maddesi uyarınca kararın tebliğ tarihinde itibaren 10 gün içinde HSYK Genel Kurulu nezdinde yeniden inceleme talebinde bulunabileceği belirtildi.

Kararda, meslekten çıkarma kararının HSYK’ya gelen şikâyet, ihbar, inceleme, soruşturma dosyaları ve bu dosyalar hakkında verilen kararlar ve mahallinde yapılan araştırmalar, örgüt mensuplarının haberleşme için kullandıkları şifreli programlarda yer alan kayıtlar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmalar kapsamında ifadelerine başvurulan hâkim ve cumhuriyet savcılarının ifade ve sorgu tutanakları ve soruşturma sürecinde samimi şekilde itirafta bulunan hâkim ve cumhuriyet savcılarının beyanlarının birlikte değerlendirilmesi sonucu alındığı kaydedildi.

“Usûlsüz Dinlemeler”

Gülen örgütüne ve 15-16 Temmuz’daki darbe kalkışmasına ilişkin tespitlere de yer verilen kararda, HSYK 3. Dairesi’nce inceleme izni verilen kamuoyunda “usûlsüz dinlemeler” olarak bilinen dosyalara da değinildi. Konuya ilişkin yapılan değerlendirmede, Gülen örgütü ile bağlantılı veya birlikte hareket eden bazı hâkimler ile haklarında örgüt üyesi olmak, sahte talep evrakı düzenlemek gibi suçlardan kamu davası açılan bazı kolluk kuvvetlerinin, terör faaliyetleri, uyuşturucu ve kaçakçılık suçları, Ergenekon, DHKP-C ve İBDA-C örgütleriyle mücadele gibi bahanelerle bakanlar, valiler, kaymakamlar, emniyet müdürleri, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, öğretim görevlileri, sivil toplum kuruluşları yöneticileriyle iş adamlarının da aralarında bulunduğu pek çok kişinin iletişimlerinin usûl ve yasaya aykırı olarak belirlenmesine, dinlenmesine ve kayda alınmasına sebebiyet verdikleri vurgulandı.

Kararda, “Karar mercileri tarafından hukûkîlik denetimi yerine getirilmeyerek maddî gerçekle bağdaşmayan talepler üzerine verilen iletişimin denetlenmesi kararları, sistematik bir şekilde tüm ülke geneline yayılmış ve çok sayıda kişinin haberleşme hürriyetine ve özel hayatının gizliliğine hukuka aykırı şekilde müdahale edilmiştir.” ifadesine de yer verildi.

HABERE YORUM KAT