1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yunanistan’a Perşembe Gününe Kadar Süre
Yunanistan’a Perşembe Gününe Kadar Süre

Yunanistan’a Perşembe Gününe Kadar Süre

Avrupalı liderler, Yunanistan'a yeni bir kurtarma başvurusu için perşembe gününe kadar süre verdi. Liderler, pazar günü toplanacak yeni bir zirvede nihai kararını verecek.

A+A-

Euro bölgesi liderlerinin Brüksel’de gerçekleşen ‘Yunanistan Zirvesi’ sona erdi.

Yunanistan'da referandumun ardından olağanüstü toplanan Euro Bölgesi liderleri hızlı bir çözüme ulaşamayarak ikinci bir toplantı kararı aldı.

Euro Bölgesi liderleri, Yunanistan'ın durumunu çözmek için 12 Temmuz Pazar günü son kez toplanacak. 

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, zirvenin ardından basına yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın en geç perşembe gününe kadar Euro Bölgesi'nin kurtarma fonu olan Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) resmi başvurusunu yapacağını ve bu talebi acil olarak değerlendireceklerini söyledi.

Tusk, pazar günü tüm AB liderlerinin katılacağı zirvede Yunanistan'ın durumunu netleştirmeye çalışacaklarını belirterek, "Yunanistan'ın sadece 5 günü kaldı" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de pazar günününYunanistan'ın kurtarma programı açısından "evet ya da hayır" anlamına geldiğini söyledi.

Merkel, Yunanistan'ın bir kısım borcunun silinmesinin tartışılmasının söz konusu olmadığını belirtti.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi de, "Umarım pazar günü Yunanistan için son toplantımız olur" dedi.

Sağduyunun galip gelmesini umduğunu vurgulayan Renzi, "Sağduyunun öncelikle Yunan hükümetine gelmesi gerektiğini" sözlerine ekledi.

Alınan karlarar göre, Yunanistan 3. Yardım paketi için resmen başvuracak. Yardım paketini alabilmek için de yol haritasının çerçevesini çizecek. Yol haritası Pazar günü toplanacak liderler zirvesinde masaya yatırılacak.

Toplantı öncesinde konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, acil yardım paketinin hazır olduğunu ancak Yunanistan'ın ciddi ve güvenilir reformlar teklif etmesi gerektiğini söyledi.

Teklifte bulunma görevinin Yunanistan'da olduğunu vurgulayan Hollande, "Birlik gösterme sırası Avrupa'da. Yunanistan'ın ciddi ve güvenilir reformlar teklif etmesi gerekiyor. Bunun için bekliyoruz" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT