1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'deki Çatışmalarda 38 Kişi Öldü
Yemen'deki Çatışmalarda 38 Kişi Öldü

Yemen'deki Çatışmalarda 38 Kişi Öldü

Yemen'in Taiz kentinde Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direniş Güçleri (HDG) ile Husiler arasında çıkan çatışmalarda ve Husilerin saldırılarında 38 kişinin öldüğü bildirildi.

A+A-

HDG Sözcüsü Reşad eş-Şerabi, yaptığı yazılı açıklamada, Taiz'de Husilerin devrik lider Ali Abdullah Salih'in HDG’nin kontrolündeki sarayına saldırı düzenlediğini, saldırının ardından şiddetli çatışmalar meydana geldiğini belirtti. Şerabi, HDG’nin saldırıya cevap verdiğini, olayda Husilerden 33, HDG'den bir kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Sözcü, iki taraftan da onlarca kişinin yaralandığını ifade etti.

Öte yandan yerel kaynaklar, Husilerin Taiz'de sivil yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda aralarında bir kadının da bulunduğu dört kişinin hayatını kaybettiğini aktardı.

Uzun süre siyasî istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, mart ayında ülkede yönetime bağlı birliklerle çatışan Husilerin ilerleyişini durdurmak için operasyon başlatmıştı. Husiler ile yönetim yanlısı gruplar arasındaki çatışmalar çeşitli kentlerde devam ediyor. Husiler sık sık sivil yerleşim yerlerine saldırılar düzenliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT