1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. HİNDİSTAN

  4. Suudi Arabistan'a 'İhvan' Tepkisi
Suudi Arabistan'a 'İhvan' Tepkisi

Suudi Arabistan'a 'İhvan' Tepkisi

Hindistan'ın en eski âlimler meclisi ve medreseler birliği olan Nedvetül Ulema, Mısır merkezli Müslüman Kardeşler (İhvan) hareketini terörist ilan eden Suudi hükümetini zalim olarak niteledi.

A+A-

Nedvetül Ulema adına konuşan Şeriat Fakültesi Dekanı Selman Hüseyin Nedvi, Mısır'daki darbeyi destekleyen ve İhvan'ı terörist grup olarak tanımlayan Suudi Arabistan'ın, Hindistan'da 2002 yılında Hindu ve Müslümanlar arasında çıkan olaylarda Müslümanların öldürülmesine göz yuman Gujarat eyaleti Narendra Modi hükümetinden daha zalim olduğunu dile getirdi.

Nedvi, bu durumu protesto için 17 Mart'ta gerçekleşmesi beklenen Nedvetül Ulema âlimleri ve Suudi hükümeti temsilcileri toplantısını iptal ettiklerini açıkladı. Bunun ortak bir karar olduğunu belirten Salman Nedvi, Suudi hükümetine tepkilerini dile getirmek için bu yolu seçtiklerini ve uluslararası baskılara boyun eğerek İhvan'ı terörist grup listesine alan Suud yönetimini protesto ettiklerini söyledi.

7 Mart'ta Mısırlı Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nı terörist gruplar listesine alan Suudi hükümeti, İhvan ile ilgili herkesi uyararak yakalananların 30 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağını duyurmuştu.

(TIMETTURK)

HABERE YORUM KAT