1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Binden Fazla Kişi Daha Alıkonulmuş Durumda
Suriye'de Binden Fazla Kişi Daha Alıkonulmuş Durumda

Suriye'de Binden Fazla Kişi Daha Alıkonulmuş Durumda

Suriye İnsan Hakları ağı, Suriye'de mart ayında bin 96 kişinin alıkonulduğunu bildirdi.

03 Nisan 2018 Salı 18:42A+A-

Suriye'de mart ayında 38'i çocuk, 110'u kadın toplam bin 96 kişi alıkonuldu.

SNHR raporunda, büyük bölümü rejim güçlerince olmak üzere, 38'i çocuk, 110'u kadın bin 96 kişinin alıkonulduğu duyuruldu.

Raporda, Esed rejiminin 32'si çocuk, 108'i kadın olmak üzere bin 37 kişiyi rastgele seçerek alıkoyduğu ifade edildi.

Doğu Guta'nın büyük bir bölümünü ele geçiren rejimin, bu bölgenin yer aldığı Şam kırsalında 749 kişinin alıkonulduğu belirtildi.

Rapora göre, YPG/PKK 2'si çocuk biri kadın olmak üzere toplam 12 kişiyi, askeri muhalif gruplar ise 7 kişiyi alıkoydu.

DEAŞ'ın ise Şam, Dera ve Deyrizor illerinde kontrol ettiği bölgelerde 4'ü çocuk, biri kadın 21 kişiyi alıkoyduğu kaydedilen raporda, rejim karşıtı silahlı grup Heyet Tahrir Şam'ın 19 kişiyi alıkoyduğu bilgilerine yer verildi.

3 AYDA 2 BİN 171 ALIKONULDU

Raporda, bu yılın ocak ayında 496, şubat ayında ise 579 kişinin alıkonulduğu hatırlatılarak, son 3 ayda 2 bin 171 kişinin alıkonulduğu açıklandı.

Raporda, çocuk ve kadınların bir an önce serbest kalması çağrısı yapıldı. Ayrıca, alıkonulanlar dosyasının Birleşmiş Milletler tarafından gelecek Cenevre görüşmelerinin gündemine alınması istendi.

Türkiye, Rusya ve İran, Astana anlaşmaları kapsamında alıkonulanların serbest bırakılması ile ilgili çalışma grubu oluşturmuştu.

Çalışma grubu ilk toplantısını, 16 Mart'ta Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Suriye konulu dışişleri bakanları toplantısı kapsamında yapmıştı. Konu üzerinde üç ülkenin teknik görüşmeleri sürüyor.

Kaynak: AA

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT