1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rusya: Türkiye İle Askeri İletişimi Durdurduk
Rusya: Türkiye İle Askeri İletişimi Durdurduk

Rusya: Türkiye İle Askeri İletişimi Durdurduk

Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Rus uçağını düşürmesi ile ilgili Rus Savunma Bakanlığı, Türkiye ile tüm askeri iletişimin durdurulduğunu açıkladı.

A+A-

Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Rus uçağını düşürmesi ile ilgili Rus Savunma Bakanlığı açıklama yaptı.

Bakanlık açıklamasında, "Türk Hava Kuvvetleri'nin Rus jetine karşı attığı adımları dostane olmayan tutum olarak görüyoruz. Bu tür olaylara nasıl karşılık verileceği konusunda bir paket üzerinde çalışıyoruz" denildi. Kısa bir süre sonra bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye ile tüm askeri iletişimin durdurulduğu bildirildi.

Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası Komite Başkanı Konstantin Kosaçev, Rusya'nın Türkiye ile Su-24 tipi uçağın düşürülmesi sebebiyle tüm devletlerarası temaslara geçici olarak son vermesi gerektiğini bildirdi.

Kosaçev konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, "Rus-Türk ilişkilerinde yıllardır biriken her şey bir anda yok edildi. Güven ve partnerlik. Güvensizlik ve düşmanlık geri döndü" ifadesini kullandı.

Kosaçev, Türkiye'nin özür dilemesini beklemediklerini ve Moskova'nın küresel terör karşıtı koalisyonundaki partnerlerinden tepki beklediklerini belirtti. Kosaçev, "Türkiye ile tüm devletlerarası temasları daha iyi zamana kadar iptal etmemiz gerektiğini düşünüyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT