1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya Hastane Bombalıyor Suçu Başkasına Atıyor
Rusya Hastane Bombalıyor Suçu Başkasına Atıyor

Rusya Hastane Bombalıyor Suçu Başkasına Atıyor

Halep'te bir hastaneyi vuran Rusya ABD'yi adres gösterdi. Şubat ayında da Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'ne ait bir hastaneyi vuran Rusya, aynı gerekçeyi göstermişti.

A+A-

Rusya, Halep'te vurulan hastanenin ABD koalisyonu tarafından vurulmuş olabileceği suçlamasında bulundu. Rusya aynı suçlamayı, iki ay önce Suriye'de Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'ne ait bir hastaneyi vurduktan sonra yapmıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rus kaynaklar, hastanenin kendileri tarafından vurulmadığını iddia etti. Bölgede uçakları olmadığını söyleyen Rusya, 27 Nisan akşamı bölgede ABD önderliğindeki "IŞİD karşıtı koalisyona ait" bir uçak olduğuna dair bilgileri olduğu suçlamasında bulundu. Bombalanan hastanede içlerinde doktor, çocuk ve kadınların da bulunduğu en az 30 kişi hayatını kaybetmişti.

DÜNYA RUSYA'YA TEPKİLİ

ABD yönetimi, Suriye'nin Halep kentinde son 24 saatte muhaliflere düzenlenen hava saldırılarını kınadı ve bunların Esed rejiminin "iğrenç ve ahlaksız taktiklerinin" örneği olduğunu bildirdi. Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Halep'te hastaneye düzenlenen hava saldırısını kınayan bir açıklama yaptı.

AYNI BAHANEYİ YİNE KULLANDI

Rusya Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz Şubat ayının ortasında yine Halep'te hastaneyi vurmalarından sonra, sorumlu olmadıklarını ilan etmiş, hastaneyi ABD uçaklarının vurduğunu öne sürmüştü.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, "Önde gelen ABD ve Avrupa televizyonları, Rusya'nın operasyonlarından çok önde yerle bir olmuş Halep'in görüntülerini yayımlıyor ve buna Rusya'nın hava saldırıları neden olmuş gibi gösteriyorlar. Tüm ölümcül günahlar konusunda Rusya'yı suçlamak alışkanlık hâline geldi. Biz değil ABD uçakları yaptı" ifadelerini kullanmıştı.

Son hastane katliamından sonra Rusya’dan aynı tipte bir açıklama gelmesi, zihinlerde müstehzi bir ifadenin oluşmasına neden oldu; "Başka bahane bilmiyorlar mı?"

ABD DE AFGANİSTAN'DA SABIKALI

Geçtiğimiz yıl ABD uçaklarının, Taliban'a yönelik operasyonlarda Afganistan'ın Kunduz kentindeki bir hastaneyi kasten bombaladığı ortaya çıkmıştı. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, MSF, ABD ve Afgan yetkililerine hastanenin yerinin bildirilmesinden sonra 30 dakika boyunca hava saldırılarının devam ettiğini açıklamıştı. Olayda 9 MSF doktoru ve en az 40 hasta can vermişti.

HABERE YORUM KAT