1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD/PKK: Gelecek Askerler Laik Olsun
PYD/PKK: Gelecek Askerler Laik Olsun

PYD/PKK: Gelecek Askerler Laik Olsun

Kobani için askeri ve insani yardım çağrılarında bulunan PYD, şimdi de kendisine destek vermek isteyen Peşmerge ve ÖSO’yu istemiyor. 2 bin kişilik Peşmerge desteğini 150’ye düşüren PYD, ÖSO için ise laikliği şart koştu.

A+A-

IŞİD’in Kobani’yi ele geçirme ihtimali üzerine başta ABD’nin hava saldırıları olmak üzere bir çok ülkeden destek almaya başlayan PYD bölgeye IŞİD’e karşı savaşacak yeni kara güçlerinin gelmesi konusunda isteksiz tavır sergilemeye başladı. Türkiye’nin girişimleri sonucu Irak Kürdistanına bağlı Peşmergeler’in Kobani’ye destek için gönderilmesi planı yavaş işliyor. Kobani’ye gidecek Peşmerge sayısının önce 2 binden 200’ye indirilmesi, ardından da 150’ye düşürülmesi PYD’nin isteksizliğini gösterdi.  Bunun yanısıra yine Ankara’nın isteğiyle ÖSO’nun bin 300 savaşçısının da IŞİD’e karşı Kobani’yi korumak için bölgeye gelmesi kararlaştırıldı. Ancak, hem Peşmergenin hem de ÖSO’nun Kobani’deki savaşa destek verecek olması PYD’yi memnun etmedi.

PYD: Askerler laik olsun

Suriye’deki Kürtlerin partisi PYD’nin Eş Başkanı Salih Müslim, acil kara gücü yardımı çağrılarını kesti ve birliklerin gelişi konusunda istekli bir tutum sergilemekten vazgeçti. Müslim, savaşçıya ihtiyaç yok, ağır silah gönderilsin” açıklaması yaptı. Salih Müslim, bin 300 ÖSO gücünün gönderilmesine yine ayak direterek, “Askerler laik, demokrat olmalı” şartını ortaya attı.

Daha önce de sadece silah istedi

PYD ayrıca, ÖSO ve Peşmerge güçlerinin bölgeye gelişi konusunda işbirliği yapmaktan da kaçınmaya başladı. Hafta içinde Kobani Kantonu Eşbaşbakanı Enver Müslim  ABD Kobani’ye silah yardımı ve Peşmerge güçlerinin Kobani’ye gelmesi konusunda yaptığı açıklamada, “İhtiyaç olmazsa Peşmerge kendi bölgesinde IŞİD’e karşı savaşsın, bize silah da göndersin.” diyerek Peşmerge’ye değil silahlara ihtiyaç olduğu imasında bulunmuştu.

STAR

HABERE YORUM KAT

5 Yorum