1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. KİTAP HABER

  4. Özköse'nin Yeni Kitabı Seyyah, Okuyucularla Buluştu
Özköse'nin Yeni Kitabı Seyyah, Okuyucularla Buluştu

Özköse'nin Yeni Kitabı Seyyah, Okuyucularla Buluştu

Gazeteci-Yazar ve belgesel yapımcısı Adem Özköse’nin İslam dünyasının farklı bölgelerine yaptığı gezi notlarından oluşan Seyyah kitabı Pınar Yayınları’ndan çıktı.

A+A-

Adem Özköse’nin dördüncü kitabı olan Seyyah okuyucularla buluştu. Afrika’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Asya’ya kadar bir çok İslam beldesine yapılan ziyaretlerin anlatıldığı kitap genç ve Müslüman bir seyyahın İslam dünyasını gezerken gördüklerini, hissettiklerini, tanıştığı insanları içeriyor. Son derece akıcı ve zevkli bir üslupla kaleme alınmış olan kitapta ayrıca gidilen ülkelerle ilgili fotoğraflar da kullanılmış.

Yoların öğrettiği gerçek

İslam dünyasından Türkiye’nin, Türkiyeli Müslümanların nasıl görüldüğünün de irdelendiği kitap bir taraftan gezi rehberi olma özelliği taşırken diğer taraftan da bir kimlik arayışının, biz kimiz sorusunun cevabını arıyor. Yolların kendisini bölünmüş, parçalara ayrılmış Alem-i İslam gerçeğiyle karşı karşıya getirdiğini ifade eden Özköse kitabın önsözünde şunları belirtmiş: “Sınırların ardındaki ümmeti keşfettikçe; inançları, duyguları, sevinç ve üzüntüleri aynı olan ümmet ailesinin birbirinden nasıl koparıldığını fark ettikçe,  Âlem-i İslam’ın bizim geçmişimize, tarihimize nasıl değer verdiğini gördükçe, zihnimde sorularıma dair cevaplar da oluşmaya başladı. Hepimiz yüzyıl önce yıkılmış bir medeniyetin çocuklarıydık ve hüzünle yıkıntılar arasında dolaşıyor, rotamızı arıyorduk. Üzerinde yaşadığımız toprak ise Âlem-i İslam için, mazlumlar için bir umut, bir sığınaktı. İşte bu umudu yok etmek için inancımızla, tarihimizle, kültürümüzle, ümmetimizle olan bağlarımız yüz yıl önce koparılmıştı.  Zihinlerimiz, ruhlarımız işgale uğramış, Âlem-i İslam’ın bize yüklediği anlamdan, misyondan uzaklaşmıştık. Her ne kadar son yıllarda bu misyona, üzerinde yaşadığımız toprakların gerçek ruhuna dönüş yolunda adımlar atılmaya başlansa da…”

Kitabın içindekiler

Son bölümünde yollara düşme planları kuranlara önemli hatırlatmaların yapıldığı Seyyah kitabı  şu başlıklardan oluşuyor:

Rüya içinde rüya Bosna

Asyalı İslam beldesi Patani

Nepal’e yolculuk

Yeryüzünün vicdanı Gazze

Elveda sevgilim, elveda Gazze

Ortadoğu’nun Paris’i Beyrut

Hartum ve Nil

Kudüs’ün komşusu Amman

Siyahın başkenti Tahran

Mindanao Adası ve Moro Müslümanları

İçimizdeki türkü Yemen

Çöl çiçeği Nijer

Güneyden Kuzeye bir Fas gezisi

Balkanların incileri Üsküp ve Ohri

Çölün ortasındaki ülke Moritanya

Özgürlüğün sembolü Tunus

Gazze’deki İstanbul Cephesi’ne hoş geldiniz

Bir kıyı güzeli Akabe

Kayıp Şehir Petra

Ömer Muhtar’ın ülkesi Libya

Çölün gelini Palmira

Medine yollarında

Doğu’nun Melikesi İsfahan

seyyah-kapak-(1).jpg

HABERE YORUM KAT