1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. Özgür-Der’den ABD Saldırısı ve Erdoğan Hakkında Açıklama
Özgür-Der’den ABD Saldırısı ve Erdoğan Hakkında Açıklama

Özgür-Der’den ABD Saldırısı ve Erdoğan Hakkında Açıklama

Özgür-Der: "Türkiye, topyekûn Suriye direnişini hedef alan Amerikan saldırganlığına hiçbir yolla ve hiçbir biçimde destek vermemeli; İslam ümmetini yaralayacak hiçbir operasyonda yer almamalıdır."

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD bahanesiyle Suriye’de başlattığı saldırıları telin eden bir açıklama yaptı. ABD saldırılarının Suriye direnişine leke sürmeye çalan sahtekârlıkların maskelerini düşürdüğünü belirten Kaya, ABD’nin Müslüman halklara esaret ve zulümden başka bir şey getirmediğini/getirmeyeceğini söyledi.

Kaya, Erdoğan’ın operasyonlara yönelik olumlu açıklamasını da kınadı ve sözlerini gözden geçirmeye, İslam ümmetini yaralayıcı bir tutumdan uzak durmaya çağırdı.

Özgür-Der Genel Merkezinden yapılan açıklama:

Esed Zulmüne Teslim Olmayan Suriye Halkı
Amerikan Saldırganlığına da Boyun Eğmeyecek!

24 Eylül 2014

Afganistan ve Irak’ın işgalcisi, Yemen’den Somali’ye kadar İslam coğrafyasında devam etmekte olan insanlık suçlarının faili, Siyonist vahşetin baş destekçisi ABD Irak’tan sonra Suriye’de de katliam yapıyor. IŞİD’in ilerleyişini durdurma gerekçesiyle işbirlikçilerinin de katkısıyla denizden ve havadan Suriye topraklarına bomba yağdırıyor. ABD gerçekleştirdiği saldırılarla daha önce Irak’ta taifeci-mezhepçi güçleri desteklediği gibi, şimdi de Beşşar Esed diktatörlüğünün ömrünü uzatma çabasında.

Suriye’de direniş güçlerini hedef alan Amerikan saldırıları üç yılı aşkın bir süredir devam etmekte olan yalanları açığa çıkarmış, sahtekârların maskelerini düşürmüştür.

Tüm bu süre boyunca Suriye halkının karşı karşıya kaldığı vahşeti sona erdirmek için kıllarını kıpırdatmayanlar, bırakın mazlumlara destek vermeyi, uyguladıkları silah ambargosu ile Suriye halkını savunmasız bırakanlar bugün açıkça diktatörlük rejiminin arkasında olduklarını göstermişlerdir. Geçtiğimiz yıl Doğu Guta’da gerçekleştirdiği kimyasal katliamdan sonra “kırmızı çizgilerimiz aşıldı” muhabbetiyle yalandan yere Esed rejimine tehditler savurarak günü kurtaran ABD, direniş güçlerine karşı sürdürdüğü çok yönlü baskı stratejisini askeri saldırılarla bir üst aşamaya taşıyarak safını açıkça belli etmiştir.

İşgalci-sömürgeci varlığıyla ve İslami hareketlere karşı açık düşman kimliğiyle ABD’nin bu coğrafyada Müslüman halklardan, mazlumlardan yana asla bir tavır geliştirmesi söz konusu olamaz. ABD ve onunla birlikte hareket eden Batılı güçler ve bölgedeki işbirlikçilerinin temel kaygısı ve hedefi Irak’ta da Suriye’de de statükoyu korumaktır. Oysa bu zalim statüko Müslüman halklar için esareti, zulmü ve işgali temsil etmektedir.

Erdoğan’ın Amerikan Saldırısına İlişkin Sözleri Kaygı Verici ve Yaralayıcı Olmuştur!

Bu süreçte Türkiye, emperyalistlerin IŞİD saldırganlığını önleme adı altında sergiledikleri bu ahlaksız ve adaletsiz kampanyaya mesafeli tutum alarak Müslüman halkların güvenini kazanmış, saygıdeğer bir konuma oturmuştur. Her ne gerekçeyle olursa olsun küresel haramilerin politikalarına alet olmama tutumunu sürdürmek zorundadır. Müslüman halkların beklentileri bu olduğu gibi, onur ve adalet de bunu gerektirir.

Ne var ki, BM zirvesi için gittiği New York’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın basın mensuplarıyla söyleşisi esnasında sarf ettiği bazı sözler bu dirayetli tutumdan çark edileceği izlenimini doğurmuştur. Tayyip Erdoğan, ABD’nin Suriye’de gerçekleştirdiği askeri operasyonları olumlu bulduğunu ve Türkiye’nin buna hem siyasi, hem askeri destek verebileceğini söylemiştir. Bu sözleri kaygıyla ve teessüfle karşılıyor, Erdoğan’ı kınıyoruz.

Ve bu ifadelerin sadece evsahiplerini memnun etmeye matuf, pratik karşılığı olmayan sözler olduğunu umuyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tavrını gözden geçirmeye ve sözlerine açıklık getirmeye çağırıyoruz.

Türkiye, topyekün Suriye direnişini hedef alan Amerikan saldırganlığına hiçbir yolla ve hiçbir biçimde destek vermemelidir, veremez! Suriye’de 4. yılına yaklaşan sistematik zulümlere, katliamlara göz yumanların insanlıktan, barıştan söz etmeye haklarının olmadığının altını çiziyoruz. Türkiye İslam ümmetini yaralayacak hiçbir operasyonda yer almamalı, bilakis bu tür saldırılara karşı mazlumdan yana tutumunu sürdürmelidir. Geçmişte defalarca görüldüğü üzere emperyalist güçlere yanaşarak elde edilebilecek tek şeyin işbirlikçilik utancı ve zillet olacağını bir kere daha hatırlatıyoruz. 

Rıdvan Kaya
Özgür-Der Genel Başkanı

 

HABERE YORUM KAT

11 Yorum