1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. “Onlar Yıksa Bile Biz Yeniden Yapacağız”
“Onlar Yıksa Bile Biz Yeniden Yapacağız”

“Onlar Yıksa Bile Biz Yeniden Yapacağız”

Çadırda hayat mücadelesi veren Filistinli Hezalin, “İsrail buldozerleri evimizi birkaç dakika içinde enkaza dönüştürdü. Bizi evlerimizden, topraklarımızdan kovmak istiyorlar. Onlar yıksa bile biz yeniden yapacağız.” dedi.

A+A-

İşgal rejimi İsrail’in Batı Şeria’da evlerini yıktığı Filistinli aileler, derme çatma çadırlarda hayata tutunmaya çalışıyor.

Filistin ile işgal rejimi İsrail arasında 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Antlaşması” çerçevesinde Batı Şeria’nın “idare ve güvenliğinin İsrail’e bırakıldığı C bölgesi”nde yaşayan Filistinliler, yuvalarının yıkılmasının ardından çadırlarda hayat mücadelesi veriyor.

İşgal rejimi, 1967’de inşa ettiği Batı Şeria’da birçok yerleşim birimi kurarken, bu bölgelerdeki Filistinlilerin ise evlerini yıkıyor. İsrailliler, yeni yerleşimlerde yaşarken, birkaç yüz metre uzağında aynı bölgedeki Filistinliler ise dört direk üstüne kurulu sâdece üzeri muşamba ya da battaniyeyle örtülü mekânlarda yaşamak zorunda kalıyor.

“1967’nin Öncesinden Beri Bu Topraklardayız”

İşgalci İsrail ordusuna ait buldozerlerin, geçen ay “C bölgesi”nde olması nedeniyle “ruhsatsız olduğu” gerekçesiyle evini yıktığı el-Halil kentine bağlı Ummu’l-Hayr köyündeki Hudra el-Hezalin ve çocukları da birçok aile gibi zor şartlar altında hayatını sürdürmeye çalışıyor.

AA muhabirine konuşan Hezalin, “İsrail buldozerleri evimizi birkaç dakika içinde enkaza dönüştürdü. Bizi evlerimizden, topraklarımızdan kovmak istiyorlar. Uzun yıllardır, İsrail’in Batı Şeria’yı işgal ettiği 1967 yılından öncesinden beri bu topraklarda yaşıyoruz.” dedi.

“Onlar Yıkacak, Biz Yapacağız”

İşgalci ordunun daha önce de birkaç kez evini yıktığını ama yeniden inşa ettiklerini belirten Hezalin, “Onlar yıksa bile biz yeniden yapacağız. Onlar yıkacak, biz yapacağız. Burası bizim vatanımız. Vatanımızı bırakıp nereye gidelim?” diye konuştu.

İşgal rejiminin kurduğu yerleşim birimlerine işaret eden Hezalin, “Onlar yeni evlerde, suyu elektriği, ağacı olan evlerde yaşıyor. Bizim ise burada hiçbir şeyimiz yok. Suyu çeşmelerden eşeklerle taşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Toprağımızı Korumak İçin Sabrediyoruz”

Aynı köyde evi yıkılanlardan Süleyman el-Hezalin de “Eski insanlar gibi hayat sürüyoruz. Suyu hayvanlarla temin etmeye çalışıyoruz. Birçok insan bizim yaşadığımız gibi yaşamaya tahammül edemez. Ama toprağımızı korumak için sabrediyoruz. Vatanımızı bırakmayacağız. Buraların bizim olduğuna dâir elimizde resmî belgelerimiz var.” dedi.

İşgalci İsrail’in Filistinlilere ait yapıları yıkmasına tepki gösteren Süleyman, “İsrail, daha çok yerleşim birimi inşası için bu arazileri, Filistinlilerden temizlemeye çalışıyor. Yaklaşık 130 kişinin yaşadığı köydeki binaların hepsi İsrail’in yıkım tehdidi altında. Bu toprakların mülkiyeti bizim elimizde. Atalarımız önceden buraları satın almış.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT