1. HABERLER

  2. HABER

  3. Obama 'Soykırım' Demedi
Obama 'Soykırım' Demedi

Obama 'Soykırım' Demedi

ABD Başkanı Barack Obama, 24 Nisan mesajında soykırım ifadesine yer vermedi. Obama, daha önceki yıllarda olduğu gibi Ermenice "Büyük Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı.

A+A-

ABD Başkanı Barack Obama, 1915 olaylarına ilişkin her yıl 24 Nisan'da olduğu gibi bu yıl da merakla beklenen açıklamasını yaptı. Obama, mesajında "soykırım" ifadesine yer vermedi.

Obama, Ermenilerin 1915'te yaşananları nitelendirmek için kullandığı ve Ermenice "Büyük Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı, açıklamasında şunları söyledi:

"Bugün Meds Yeghern'i anıyor ve 20. yüzyılın en kötü mezalimlerinden birinde can verenleri onurlandırıyoruz. 99 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde 1,5 milyon Ermeni katledildi ya da ölüm yürüyüşüne zorlandı."

Obama, bu insanların ölümlerinin ve acılarının yasını tutuklarını belirterek, bu noktada onları anmak için dünya genelinde ve ABD'deki milyonlara katıldıklarını bildirdi.

ABD Başkanı Obama, "Bunu yaparken de insanlık tarihinin bu tür karanlık fasıllarının bir daha tekrarlanmamasına yönelik ortak taahhüdümüzü kendi kendimize hatırlattık" ifadesini kullandı.

Obama, 1915'te meydana gelen olaylara ilişkin bakışının değişmediğini ve bunu birçok kereler dile getirdiğini belirterek, "gerçeklerin tam, dürüst ve adil biçimde kabul edilmesinin herkesin çıkarına" olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT