1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Nusra Cephesi'nden Alıkonulan Askerlerle İlgili Açıklama
Nusra Cephesi'nden Alıkonulan Askerlerle İlgili Açıklama

Nusra Cephesi'nden Alıkonulan Askerlerle İlgili Açıklama

Nusra Cephesi "BM'nin, Suriye rejiminin halkına karşı yaptığı katliamları durdurmaması nedeniyle 45 askerin alıkonulduğunu" duyurdu.

A+A-

Nusra Cephesi, Golan Tepeleri'nde BM Ateşkes Gözlem Misyonu'nda (UNDOF) görev yapan 45 askerin, "BM'nin, Esed rejiminin halkına karşı yaptığı katliamları durdurmaması" nedeniyle alıkonulduğunu duyurdu.

Nusra Cephesi'ne bağlı el-Menaretu el-Beyda kurumundan yapılan yazılı açıklamada, Golan'da UNDOF'a bağlı 45 askerin alıkonulduğu belirtildi. Alıkonulan askerlerin güvenli bir yerde tutulduğu ve sağlık durumlarının iyi olduğu anlatılan açıklamada, günlük yemek ve tedavi ihtiyaçlarının karşılandığı kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu askerlerin, BM'nin, suçlu rejime karşı mücadele veren ve devrim yapan Suriye halkının arkasında durmaması, halka karşı yapılan katliamları durdurmaması nedeniyle alıkonulduğu vurgulandı.

Suriye halkının, BM'den sadece içi boş kelimeler ve açıklamalar duyduğu belirtilen açıklamada, savaşın başladığı günden bu yana rejimin halka karşı işlediği suçlara son verecek ciddi bir karar bile alınmadığına işaret edildi.

Açıklamada, BM'nin tutumuna ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"Elinizden gelen sadece, düşmanı kovmak için malları ve canlarıyla savaşan mücahitlere yönelik kararlar almaktır. BM, Nusra Cephesi'ne yaptırım uygular, terör listesine koyar. BMGK, son olarak Irak ve Suriye'de faaliyet gösteren El Kaide ile bağlantılı "terör örgütleri"ne yönelik hazırlanan karar tasarısıyla Nusra Cephesi'ne yaptırımlar uyguladı ve mücahitlere saldırmak için uluslararası hazırlıklarını tamamladı. BM askerlerinin alıkonulmasının bir sebebi de bu karar ve yaptırımlardır."

Nusra Cephesi'nin, BM'nin Suriye halkına yönelik bu tutumuna karşı askerleri rehin aldığı belirtilen açıklamada, "UNDOF, 1974'te Suriye halkına, Müslümanların toprağını çalan Siyonistlerin sınırını korunmasını dayattı. Sınırın öteki tarafında dökülen Müslüman kanlarını görmezden geldi. Bunun yanında birçok kez rejim ile tampon bölge denilen yerlerde Müslümanları vurmasına kolaylık sağlanması amacıyla üstü kapalı anlaştı" denildi.

Askerlerin serbest bırakılması için öne sürülen talep veya şartlar ya da ne zaman serbest bırakılacağına ilişkin bilgi verilmeyen açıklamanın yanında, Nusra Cephesi'nin bayrağı asılı bir duvar önünde oturan askerlerin fotoğrafları ile UNDOF kimlik kartlarının görüldüğü 2 fotoğraf yer aldı.

BM Cenevre Ofisi'nden geçen perşembe yapılan yazılı açıklamada, Esed rejimi ile savaşan direnişçilerin, GolanTepeleri'nde UNDOF’ta görev yapan 43 kişiyi alıkoyduğu bildirilmişti.

nusra-dan-rehin-alinan-45-bm-askeri-hakkinda-aciklama_m.jpg

HABERE YORUM KAT