Muş Özgür-Der’de Gündem Değerlendirildi

18.09.2015 18:31
Muş Özgür-Der’de Gündem Değerlendirildi
Muş Özgür-Der’in 2015-2016 dönemine dair programlarının ilkinde Türkiye ve dünya gündem Murat Kayacan moderatörlüğünde değerlendirildi.

Mısırlı Müslümanların uzun soluklu darbe karşıtı eylemlerini sona erdirmek bahanesiyle Mısırlı darbecilerin 1500 kişiyi öldürmesinden sonra, Mısırlı Müslümanlarla dayanışma için ilan edilen Dünya Rabia Günü (14 Ağustos) bağlamında, Mısır’daki mevcut durum değerlendirildi ve demokrasi havarisi Batı’nın darbelere sessiz kalarak sergilediği iki yüzlülüğe dikkat çekildi.

Programda, 1 Kasım 2015’te Türkiye’de yapılacak erken genel seçimler, Hüda-Par’ın seçime girmeme kararı ve devletin PKK operasyonları ve bu operasyonlara destek eylemleri ele alınarak, “bayraklı mitingler”in İslami kimliği geriye çekici, milliliği ön plana çıkarıcı etkisi üzerinde duruldu.

Mülteci sorununun ele alındığı programda çoğu, Suriyeli binlerce mültecinin Batı’ya gitmesinin, bu yolculuklar sırasında epey bir kısmının da hayatını kaybetmesinin, Müslümanları ve Batı’nın politikalarını nasıl etkilediği konuşuldu.

Haksöz dergisi bağlamında Kürt nüfusun yoğunlukta olduğu bölgelerde yaşanan sorunlar ve adil bir barış ortamının nasıl sağlanacağı, KCK ve özyönetim tartışmaları müzakere edildi.

Ortadoğu’daki gelişmelerin de ele alındığı programda çatışmalarda mezhepçi yaklaşımlara temas edilerek, Şii mezhepçiliğin gizlenmeye çalışılarak Selefi kesimin “kötülüğün kaynağı” gibi lanse edilmesinin yanlışlığı vurgulandı.

Etiketler: ,
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim