1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Muhammed Mursi’den Askeri Cuntaya Darbe
Muhammed Mursi’den Askeri Cuntaya Darbe

Muhammed Mursi’den Askeri Cuntaya Darbe

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, askeri cuntayı emekliliğe sevk etti.

A+A-

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi ve Genel Kurmay Başkanı Sami Anan'ı emekliliğe sevketti. 

Abdulfettah Sisi'nin Savunma Bakanlığı'na, Sıdkı Subhi'nin de Genelkurmay Başkanlığı'na getirildiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Mursi, Sina Yarımadası'nda 16 Mısır güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği saldırının ardından bölgedeki bazı askeri yetkilileri de görevden almıştı.

Muhammed Mursi: Amaç Ülkenin Yararı

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ülkenin en üst düzey iki generalini 'ülkenin yararı için' emekliye sevk ettiğini söyledi.

Mursi, eski Mısır lideri Hüsnü Mübarek'in geçen yıl devrilmesinden sonra yönetime gelen Askeri Konseyin Başkanı Mareşal Muhammed Tantavi ve Genelkurmay Başkanı Sami Annan'ın emekliye sevk ettikten sonra bir konuşma yaptı.

Müslüman Kardeşler Hareketi üyesi Mursi konuşmasında, "Bugünkü kararlar kesinlikle belli insanları hedef almıyor ve kurumları kötü duruma düşürmeyi amaçlamıyor, amacım özgürlükleri kısıtlamak da değil" dedi.

Mursi ayrıca, cumhurbaşkanının yetkilerinin kısıtlanmasını öngören anayasa değişikliklerinin de da iptal edildiğini duyurdu.

Mursi, "Amacım hiç kimse hakkında olumsuz bir mesaj yollamak değildi, amacım bu ülkenin ve ulusun yararına çalışmaktır" diye konuştu.

Silahlı kuvvetleri öven Mısır lideri şimdi, 'ülkeyi korumak gibi" gibi kutsal bir göreve odaklanacaklarını duyurdu. (BBC)

Haksöz Haber

HABERE YORUM KAT

4 Yorum