1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MORO

  4. Moro'nun Yeniden İnşasını Türkiye Üstleniyor
Moro'nun Yeniden İnşasını Türkiye Üstleniyor

Moro'nun Yeniden İnşasını Türkiye Üstleniyor

Moro İslami Kurtuluş Cephesi ile hükümet arasında arabuluculuk yapan Türkiye, kurulacak Müslüman otonom devlete her türlü desteği verecek.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Filipinler ziyareti, bu ülkede hükümetle Moro halkı arasındaki ilişkilerde yeni bir dönem başlatacak. Türkiye, Filipinler ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında devam eden ve anlaşmaya varılan barış görüşmelerinde etkin bir rol üstlenmişti. Davutoğlu’nun ziyaretinde Moro’nun eğitim ve sağlık sisteminden belediyeciliğe kadar pek çok konuda inşasında Türkiye’nin üstleneceği rolün çerçevesinin çizilmesi bekleniyor. 

Moro Lideri İle Görüşecek

Barış sürecinde ‘Bağımsız Denetim ve Gözetim Heyeti’ ile ‘Uluslararası Silahsızlandırma Komitesi’nde üye bulunduran birkaç ülkeden biri olan Türkiye, tecrübeleriyle Moro’yu imar edecek. Davutoğlu, bu kapsamda Manila’da Moro İslami Cephesi Lideri Murad İbrahim ile de görüşecek. Öte yandan bu ziyarette 100 milyonluk nüfusu ve Güney Doğu Asya’da büyüyen ekonomisiyle dikkat çeken Filipinlerle Türkiye arasında yeni köprüler de kurulacak. 

Heyette Büyükelçimiz Var

İslami Cephe’nin talebiyle kurulan heyet içerisinde Türkiye’den İHH Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Oruç yer alıyor. Başkanlığını eski Avrupa Birliği Büyükelçisi’nin yaptığı Denetim ve Gözlem Komisyonu’nda ayrıca, Amerika kökenli Asya Vakfı ile iki de yerel vakıf bulunuyor. Bölgede ayrıca İslami Kurtuluş Cephesi’nin elindeki silahların anlaşma devam ettiği sürece muhafazasından sorumlu olan ve 7 kişiden oluşan ‘Uluslararası Silahsızlandırma Komitesi’nde de Türkiye’den Büyükelçi Haydar Berk görev yapıyor. Heyette ayrıca Norveç, Bruney ve Filipinler’den atanan 4 temsilci yer alıyor. 100 milyonluk nüfusu ve her geçen yıl büyüyen ekonomosiyle Uzak Doğu’nun parlayan ülkelerinden biri olan Filipinler’le ikili anlaşmalara imza atılması bekleniyor. Bu arada THY de önümüzdeki aylarda Manila’ya direkt uçuşlar başlatacak.

Türkiye Moro’nun motoru

Filipinler hükümeti ile Moro halkı arasındaki barış görüşmelerinde görev yapan İHH Başkan Vekili Hüseyin Oruç, “Otonom da olsa Müslümanlara ait bir devlet geliyor. Türkiye, bu devletin kurulmasına da işletilmesine de katkı sunacak. Moro’da üniversite, okul, hastane gibi yapılardan belediyeciliğe kadar programlar yapılması gerekecek” dedi. İstanbul’da Bangsamoro Sempozyumu’nun düzenleneceğini ifade eden Oruç, “Türkiye İslam coğrafyasına model olarak sunulacak” diye konuştu.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT