1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Mevlüt Çavuşoğlu: ABD ile Ciddi Sıkıntılar Yaşıyoruz
Mevlüt Çavuşoğlu: ABD ile Ciddi Sıkıntılar Yaşıyoruz

Mevlüt Çavuşoğlu: ABD ile Ciddi Sıkıntılar Yaşıyoruz

Türkiye ile ABD arasında çok ciddi sıkıntıların yaşandığını belirten Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Menbic konusunda verdiği sözde durmaması halinde ABD'ye olan güvenin ortadan kalkacağını ifade etti.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "FETÖ liderinin Amerika'da kalmasından dolayı, ABD ile çok ciddi bir sıkıntı yaşadıklarını" kaydetti ve “PYD'liler Fırat'ın doğusuna dönmezse, ABD'ye güven tamamen ortadan kalkar" uyarısı yaptı.

“Menbic operasyonu ile ilgili biz başından beri PYD'lilerin katılmamalarını istedik" diyen Çavuşoğlu, “Amerikalılar lojistik destek amacıyla çoğunluğu Arap olmak üzere az sayıda YPG'linin de katılmasının önemli olduğunu söylediler. Biz buna karşı çıktık. Ama Sayın (ABD Başkanı Barack) Obama bize söz verdi. Operasyon biter bitmez buradaki PYD'liler Fırat'ın doğusuna geri döneceklerdi. Ama henüz dönmediler" diye konuştu.

ABD'YE GÜVEN ORTADAN KALKAR

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre, ABD'nin Türkiye'ye verdiği sözü hatırlatan Çavuoğlu, “'Tamam, sözümüzdeyiz' dediler. Dışişleri Bakanı John Kerry aradı, 'Gidiyorlar' dedi. Başkan Yardımcısı Joe Biden da 'Gidiyorlar' dedi. Ama baktık ki, gitmiyorlar. Hatta tam tersi bize ve Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) yönelik negatif eylemler içerisine giriyorlar. Bizde dedik ki 'Çekilmezlerse vuracağız' Çünkü karşımıza çıkıyorlar. ABD bizden süre istedi. Eğer çekilmezlerse, ABD sözünde durmamış olur. Kusura bakmasınlar, sözünde durmuyorsa ABD, biz onlara nasıl güveneceğiz bundan sonra? Hangi konuda güveneceğiz? Zaten Fetullahçı Terör Örgütü'nün liderinin ABD'de kalmasından dolayı çok ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz. ABD bir de bu konuda sözünde durmazsa, ABD'ye tamamen güven ortadan kalkar. Şu anda, maalesef halkımızın ABD'ye güveni en düşük düzeyde."Cerablus'a başlatılan operasyon ile ilgili de bilgi veren Çavuşoğlu, “Bu operasyonun amacı DEAŞ'i temizlemektir" dedi. Çavuoşğlu, “Burada bir sıkıntı yok. Ama bu operasyondan rahatsız olan birisi var; o da PYD. PYD, DEAŞ ile mücadeleden niye rahatsız oluyor? Çünkü PYD'nin ajandası farklı. Suriye'nin birliği beraberliği için mücadele etmiyor. Kendine kanton oluşturmak için hatta mümkünse devlet oluşturmak için mücadele ediyor" dedi.

HABERE YORUM KAT