Mahir Çayan'ın Atatürk'le İlgili Sözleri Yayınlandı

08.05.2012 16:00
Mahir Çayanın Atatürkle İlgili Sözleri Yayınlandı
Gençlik hareketi liderlerinden Mahir Çayan'ın bazı sözleri ilk kez yayınlandı: “Atatürk ihtilalcidir; Kemalizm soldur.”

Türkiye'deki 68 gençlik hareketinin önde gelen gençlik liderlerinden Mahir Çayan'ın mahkemede savunma yaparken Atatürk'le ilgili pek bilinmeyen sözleri bugün Aydınlık gazetesinde yayınlandı. Gazete Çayan'ın bu sözlerine kaynak olarak da THKO davası savunma tutanaklarını gösterdi.

MAHİR ÇAYAN'IN 27 MAYIS DEĞERLENDİRMESİ

Gazetede yer alan bilgilere göre; Mahir Çayan, ordu ve bürokrasi içerisindeki devrimci milliyetçilerin DP'nin Anti-Kemalist karşı devrimine kırmızı ışık yaktıklarını ve 27 Mayıs 1960'da hakim ittifakın partisi DP'nin alaşağı edildiğini belirterek 27 Mayıs devrimi konusundaki görüş ve anlayışını da ortaya koydu:

Türkiye devrimler tarihinde oldukça önemli ve şerefli bir yere sahip olan 27 Mayıs devrimi, yerli hakim sınıflarına karşı ordu ve bürokrasi içerisindeki aydınların, ilerisi, milliyetçi bir hareketidir.

“ATATÜRK İLK HALK SAVAŞININ İHTİLALCİ LİDERİDİR!”

Mustafa Kemal Atatürk için savunmasında şu betimlemeyi yapan Mahir Çayan; “O, dünyada ilk defa zaferle sonuçlanmış halk savaşının büyük bir lideri, mazlum ulusların emperyalistleri alt edebileceğini ilk defa gösteren bir ihtilalci olarak cephelerden cephelere vatan müdafaası için geçen hayatından dolayı sosyal sistemle doktrinleri incelemeye zaman bulamadığını” kaydeder.

“KEMALİZM SOLDUR!”

Mustafa Kemal sapına kadar ihtilalcidir. O, emperyalizm ve Levantenleri tamamiyle tasfiye etmiş, hilafeti teokratik yönetimi vs gibi feodalizmin üst yapı kurumlarını paramparça ederek Milli ve Laik Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuştur.” diyerek Cumhuriyet ve devrimlerin esas çizgisini ortaya koymuştur.

Savunmasında Kemalizm konusundaki eleştirilere yanıt veren Çayan, “Kemalizm soldur kurtuluşçuluktur, emperyalizme karşı isyan bayrağıdır.” der.

THKP/C kurucusu ve lideri olan Çayan, Kızıldere baskınında öldürülen 10 kişi arasındaydı.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
sait alioğlu
08 Mayıs 2012 Salı 17:03
Elhak, Çayan doğru söyler!
Bundan birkaç yıl önce LDP lideri sıfatıyla siyaset yapan liberal işadamı Besim Tibuk, Türkiye'nin ta başından beri onlarca yıldır adı konulmamış, ama birtakım -sosyal, siyasal, kültürel- 'önemli' konular açısından sosyalist bir devlet olduğunu söylüyordu! Gerçi o bunu kendine uygun gördüğü liberal bir düzlemde söylüyordu, ama tesbitinde bayağı haklılık payı da vardı.
Müşrutiyet döneminin düşünsel olarak ana kaynağını oluşturan batıcı düşinceler içerisinde kendine bir yer edinmiş olan M.Kemal ve hempası cumhuriyeti ilan edince türüne özgü bir sosyalist sistem oluşturmuştu. Aslında Mahir Çayan'da ifadelerinde bunu teyit ediyordu, üstelik yalan söylemiyor, ona sığınmaya çalışmıyordu! Gerçi o da diğerleri gibi Kemalizme inanmış ve onu kurtuluşçu ve kurtarıcı olarak görüyordu!
Ki, bu söylemi Öcalan ve PKK bağlamında da değerlendirebiliriz. Kaldı ki bugün bile bazı sol-sosyalist hareketin 'Bağımsız Türkiye!' söylemi içeçrisinde ulusalcı ve hem de Kemalist ulusalcı reeenkler vermeleri bundandır, ey Müslüman ahali!
Ama ne gariptir ki, sosyalist M.Kemal ve Türk devleti kendi döneminde doğu blokçusu olmadı, aksine batıdan, Amerika'dan ve dolayısıyla da işartet ettiği gibi Nato komseptinde yer buldu, yani sosyalist sosyalist hür dünyacı oldu! Ne garip değil mi? Acaba durum gerçekten öyley miydi, ya da Çayanlar yanılmakta mı idiler? Bana kalırsa birincisi.
Zaten bundandır, Müslüğman halk bir batılı form olan demokratik yollarla kendi iktidarını Mendereselerin yardımıyla(!) kurduklarına bin pişman edilip Hemen hepsi solcu olan Kemalsit aydınların kışkırtmasıyla, pardon yol göstericiliğinde orduya darbe yaptırıp meşru bir iktdarın devrilmesini sağladılar!
Güya yönünü batıya dönmüş olsa da sosyalist bir devleti halka, daha doğrusu bu toprakların esas sahibi olan Müsdlüman halka kaptırmamaktı!
Ama tarih, hükmünü sosyal, siyasal, iktisadi vb. yol ve yöntemlerle Allah'ın mümin kullarının yardımıyla ortaya koyup onları ebediyen iktididardan uzaklaştırdı. Şimdilerde de azgın derin devlet yapısı olan Ergenekon'un yargılanma sürecinde Kemalizmde yıkılmaktadır! Geçmiş ol
Diğer Haberler
DÜŞÜNCE PLATFORMU
PANO
İKTİBASLAR
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim