1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. "Kürdistan Kentleri Şiileştiriliyor"
"Kürdistan Kentleri Şiileştiriliyor"

"Kürdistan Kentleri Şiileştiriliyor"

Peşmerge Bakanlığı 70 Birlikleri Komutanı Cafer Şeyh Mustafa, ''Haşdi Şabi milislerinin uygulamaları IŞİD'den daha beter'' dedi.

13 Aralık 2017 Çarşamba 14:28A+A-

Peşmerge Bakanlığı 70 Birlikleri Komutanı Cafer Şeyh Mustafa, "Haşdi Şabi milislerinin Tuzhurmatu'da Kürtlere karşı gerçekleştirdiği suçların IŞİD'in uygulamalarından daha beter olduğunu" söyledi.

Haşdi Şabi'nin Tuzhurmatu'daki uygulamalarından sonra Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin başını alıp gitmesi gerektiğini ifade eden Mustafa, Irak'ta yönetimi elinde bulunduran Şii anlayışın Irak'ta Sünni Arapları devre dışı bıraktıktan sonra Kürtlere yöneldiğini ifade etti.

"Bu süreç, Kürdistan kentlerinin Şiileştirilmesi sürecidir"

K24'ün aktardığına göre; 16 Ekim'de Haşdi Şabi ile birlikte Kürdistan'a saldırı girişiminin Kürtlere yöneliş sürecinin başlangıcı olduğunu belirten Cafer Şeyh Mustafa, bu süreçte Kerkük ve Kürdistan idaresinde olmayan Kürdistan kentlerinin Şiileştirilmesinin öngürüldüğünün altını çizdi.

"İbadi kukladır"

Kürdistan Peşmerge güçlerinin yol açmaması durumunda Irak ordusunun Musul'u IŞİD'den almasının mümkün olmayacağını ileri süren Mustafa, Irak Başbakanı İbadi'nin yaşanan gelişmelerdeki rolü ile ilgili ise "İbadi, bu güçlerin elindeki bir kukladır." dedi.

Kaynak: Mepanews

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum