1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Karamürsel’de Suriye Gecesi
Karamürsel’de Suriye Gecesi

Karamürsel’de Suriye Gecesi

Kocaeli İHH İnsani Yardım Derneği, 21 Kasım Cuma günü Karamürsel'de "Suriye Gecesi" düzenledi. Etkinlikte film gösterimi yapıldı ve Grup Yürüyüş konser verdi.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

İHH Kocaeli İnsani Yardım Derneği Karamürsel İlçe teşkilatı tarafından 21 Kasım Cuma günü Karamürsel Kültür Merkezinde “Suriye Gecesi” programı gerçekleştirildi.

Kur’an tilaveti ile başlayan program, Kocaeli İHH yönetim kurulu başkanı İsmail Yeşildal’ın selamlama konuşması ile devam etti. Programda 2014 kısa film ödüllü “EV” adlı filmin gösterimi yapıldı.

Programda İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye çalışmaları koordinatörü Muhammed Yorgancıoğlu, Suriye’de yaşanan zulmü, son durumu ve bundan sonra beklenen sonuçları anlattı.

Programa Bünyamin Doğruer şiirleriyle, Grup Yürüyüş de ezgileri ve marşlarıyla eşlik etti. Etkinlikte Suriye yararına kermes de düzenlendi.

muhammed-yorgancioglu.jpg

Muhammed Yorgancıoğlu, Suriye’de yaşananların arka planına dair özetle şunları söyledi:  

“Mart 2011’de ülkenin güneybatı ucunda bulunan Dera şehrinde yaşları 9 ila 15 arasında değişen aynı aileden 15 çocuk okul duvarına yazdıkları bir slogan nedeniyle tutuklanarak alıkonulmuş, işkenceye uğramış, takip eden günlerde bu durumu protesto eden çocukların yakınlarına kolluk kuvvetleri şiddetle karşılık vermiş, bu olayların ardından başlayan kitlesel gösteriler İdlib, Halep, Hama, Humus, Banyas ve Lazkiye gibi farklı şehirlere yayılarak ülke çapında bir başkaldırıya dönüşmüştür. Yaklaşık 50 yıldır zulme, baskılara, yolsuzluk ve yoksulluğa karşı mücadele veren Suriye halkı, bugün yine büyük bir toplu kıyıma maruz kalmaktadır.
2011 Mart ayından itibaren altı ay boyunca yalnızca cuma namazları sonrasında gösteriler yaparak barışçıl bir şekilde reform talep eden Suriye halkı, sadece daha özgür bir ortamda yaşayabilmek için reformlar yapılması yönündeki taleplerini dile getirmiştir. 

Protestoların yayılması üzerine Beşşar Esed 2011 Mart ve Nisan aylarında Şam’daki meclisten yaptığı iki konuşmada örgütlenme, parti kurma, sendikal haklar, daha özgür seçimler, sosyal adaletin sağlanması ve Kürt, Arap, Türkmen gibi Suriye içerisinde yaşayan farklı toplulukların haklarının korunmasına yönelik çeşitli alanlarda reformlar gerçekleştirileceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Ancak verilen sözlerin hiçbirinde durulmamış, aksine gösterileri bastırmak için ateşli silahlar kullanılarak sadece Dera’da ilk dört ay içerisinde yüzlerce insan öldürülmüştür.”

Yorgancıoğlu, muhatap olduğu Suriyelilerin bulundukları bölgelerde çok zor durumda olduklarını belirterek, “Her gün şehadet haberleri alıyoruz” dedi. Sürekli evleri yıkılan, yurtları bombalanan insanların kamplara geldiğini vurgulayan Yorgancıoğlu, Esed rejiminin muhaliflerin eline geçen yerlerden intikam aldığını ve buraları cezalandırarak sürekli bombardıman düzenlediğini söyledi. Ayrıca muhaliflerin özgürleştirdiği bir bölgeye rejimin temel ihtiyaç malzemelerinin girmesini engellediğini belirten Yorgancıoğlu, bu tip bölgelerde tonlarca yardıma ihtiyacın olduğunu vurguladı.

ismail-yesildal.jpg

Kocaeli İHH, Suriye İçin Ne Yaptı?

İsmail Yeşildal ise şunları söyledi:

“Kocaeli İnsani Yardım Derneği 2013 yılından itibaren giyim, yiyecek, temizlik, ilaç ve diğer acil ihtiyaç malzemelerinden oluşturulan 34 tırı Suriye’ye göndermiştir. Bölgedeki kamp temizliğinde kullanılmak üzere 1 adet çöp arabası, yaralılar için 500 adet yaralı çantası ve 1500 çocuk için bit ilacı yardımı yapılmıştır. Suriye’ye giden Kocaeli İHH yetkilileri ihtiyaçları yerinde tespit edip, yardım malzemelerinin acil olarak yerine ulaşması hususunda gerekli çalışmaları yapmaktadır.”
Bir ekmeğin, bir elbisenin bile bir ölümü engelleyebileceği, en küçük yardımın hayati önem taşıdığı şu günlerde, Suriyeli kardeşlerimizin bize olan ihtiyacını bilme hassasiyeti ile çalıştıklarını söyleyen Yeşildal, ülkenin çeşitli bölgelerinde ve kamplarında soğuktan ve açlıktan meydana gelen ölümleri göz önüne alarak; gıda, sağlık ve barınma başta olmak üzere yapılan bağışları, kardeşlerimizin dertlerine çare olmanın gayreti içerisinde insani yardıma muhtaç insanlara ulaştırdıklarını söyledi.

Program Grup Yürüyüş konseriyle sona erdi. İzleyiciler ezgilere-marşlara coşkuyla eşlik etti.

grup-yuruyus-kocaeli.jpg

grup-yuruyus-karamursel-2.jpg

karamursel-ihh.jpg

karamursel-ihh2.jpg

karamursel-ihh-001.jpg

karamursel-ihh-grup-yuruyus2.jpg

HABERE YORUM KAT