1. HABERLER

  2. HABER

  3. İslâm Düşmanı PEGIDA Yine Sahnede!
İslâm Düşmanı PEGIDA Yine Sahnede!

İslâm Düşmanı PEGIDA Yine Sahnede!

İslâm ve göçmen düşmanı PEGIDA, “vatanseverler günü” ilan ettiği 6 Şubat'ta Almanya'nın Dresden şehrinde gösteri yaptı. Pegida'nın çağrısıyla Avrupa'nın birçok kentinde göçmenlere karşı “hoşgörüye son” sloganlarıyla yürüyüşler düzenlendi.

A+A-

Avrupa'nın 14 farklı şehrinde aynı gün gösteri düzenleyen Batı'nın İslâmlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) Dresden şehrindeki gösterisine polise göre yaklaşık 8 bin kişi katıldı. PEGIDA liderleri ise gösteriye 20 bin kişinin katıldığını iddia etti.

İsrail ve Rusya Bayrağı Taşıdılar!

Dresden şehrinin tam ortasından geçen Elbe Nehri'nin kenarında bulunan “Königsufer” alanında toplanan göstericiler, Almanya bayrağının yanında, İsrail, Japonya ve Rusya bayrakları da taşıdı.

Ellerinde “Merkel Gitmeli”, “Sınırları Kapatın” ve “Rusya ile Barış, Avrupa'da Bir daha Savaş Olmasın” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, “Yalancı Basın”, “Sınırdışı” ve “Halk Biziz” sloganları attı.

İslâmî Değerlere Saldırdılar!

PEGIDA taraftarları, İslâm’a yönelik tahfif edici ve Hz. Muhammed'e (S.) hakaret içeren pankartlar taşıdı.

Dövizlerde, Hz. Muhammed'in (S.) Adolf Hitler'le, Kur'ân-ı Kerîm'in Hitler'in “Kavgam” kitabıyla ve İslâm'ın da faşizm ile eşit olduğunun öne sürüldüğü hadsiz ifadeler yer aldı.

Pankartlardaki ifadelerde ayrıca İslâm, “terör” ile eş değer tutulurken Kur'ân-ı Kerîm'in yasaklanması gerektiği savunuldu.

PEGIDA’ya Tepki

Kendilerini GEPIDA (Dresden'deki Yabancılara Hoşgörüsüzlüğe Karşı Sinirlenen Vatandaşlar) olarak adlandıran karşıt grup da Elbe nehrinin diğer tarafındaki tarihî “Tiyatro Meydanı”nda toplandı.

Gruptakiler, nehrin karşı yakasından, PEGIDA taraftarlarının bulunduğu tarafa doğru yüksek sesli müzik çalarak ve değişik müzik aletleri kullanarak gösteriyi bastırmaya çalıştı.

Mülteci Dostlarına Şişelerle Saldırdılar!

PEGIDA'nın Avrupa çapında diğer kentlerdeki gösteri çağrıları sonrası Varşova, Amsterdam, Prag ve milliyetçilerin yoğun olduğu İngiltere'deki Birmingham'da da göçmen ve İslâm düşmanı gösteriler düzenlendi.

Prag'daki gösteriye 2 bin 200 kişi katılırıken, göçmen düşmanları karşı gösteri yapan mülteci dostlarına şişelerle saldırdı. Polis 20 göçmen karşıtını gözaltına aldı.

Polonya'nın Varşova kentinde de Polonya bayrakları taşıyan göstericiler, “Hoşgörüye Son” sloganları attı.

İslâm düşmanı PEGIDA hareketinin üyeleri, “vatanseverler günü” ilan ettikleri bugün, aralarında Londra, Varşova, Tallinn, Prag, Graz, Bratislava, Amsterdam ve Birmingham'ın yer aldığı 14 Avrupa kentinde, “Avrupa'nın İslâmlaşmasına karşı” sokağa çıkmaya hazırlanacaklarını duyurmuştu. Ana gösterinin ise PEGIDA'nın Ekim 2014’te kurulduğu Almanya'nın Dresden kentinde yapılacağı ilan edilmişti.

Kaynak: AA, AFP, Storyful

HABERE YORUM KAT