İran, Zalimine Sahip Çıkıyor

22.10.2014 13:18
İran, Zalimine Sahip Çıkıyor
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, 'Irak'ın güvenliğinin, İran'ın güvenliği' olduğunu dile getirdi ve bir önceki Irak hükümetinin başbakanı Nuri el-Maliki'den övgüyle söz etti.

İran'ın resmi haber ajansı İRNA'nın haberine göre; Tahran'da resmi temaslarda bulunan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'yi kabulünde konuşan Hamaney, "İran İslam Cumhuriyeti, kardeş ve komşu ülke Irak'ın güvenliğini, iki ülke arasındaki geniş bağlantılar nedeniyle kendi güvenliği olarak kabul etmektedir" dedi.

"MALİKİ'NİN HİZMETLERİNİ UNUTMAYACAĞIZ"
El-İbadi hükümetinin kurulması aşamasında Irak devletinin iyi bir imtihan verdiğini, bu sebeple Irak halkını tebrik ettiğini dile getiren Hamaney, bir önceki el-Maliki hükümetinden de övgüyle söz etti. Hamaney, "Nuri el-Maliki'nin Irak ve bölge için verdiği hizmetleri unutmayacağız" ifadelerini kullandı.

Hamaney, El-İbadi'ye hitaben, "Biz sizin yanınızdayız. Önceki hükümette olduğu gibi, sizin hükümetinizi de ciddiyetle savunacağız" dedi.

"İRAN VE IRAK, IŞİD'İ BİRLİKTE YENECEK"
Hükümetini kurmasının ardından ilk resmi ziyaretini İran'a gerçekleştiren El-İbadi, "Biz de, İran İslam Cumhuriyeti'nin IŞİD konusundaki tutumu ve teröristlere karşı bize yaptıkları yardımlardan dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz" diye konuştu.

IŞİD'in bütün bölge için tehlike arzettiğini belirten el-İbadi, "Malesef bazı ülkeler bu tehlikenin boyutlarının farkında değil. Biz, İran ve Irak milletlerinin basireti, alimlerin himayeti ve sizin yol göstericiliğinizle şuanki merhaleyi geçerek teröristlere geri adım attıracağız" dedi. 

 

 • Yorumlar 4
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim