1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran Genelkurmayı ve Ruhani'den İkiyüzlü Açıklama
İran Genelkurmayı ve Ruhani'den İkiyüzlü Açıklama

İran Genelkurmayı ve Ruhani'den İkiyüzlü Açıklama

İran Genelkurmay Başkanı Firuzabadi, "İran İslam Cumhuriyeti mantık ve halk hareketlerinin savunucusudur. Bu nedenle de medeni hakları ve ulusal hakimiyetlerini elde etmek için ayaklanan Yemen halkını destekliyoruz" dedi.

A+A-

HAKSÖZ HABER

Suriye'de zalim Esed rejimine karşı ayaklanan halka karşı tüm gücüyle rejimin yanında yer alan İran'dan Yemen'e müdahale eden Suudi Arabistan'a ancak ikiyüzlülükle ifade edilebilecek bir eleştiri geldi.

Açıklamalara bakınca İran'ın Yemen'e yapılan müdahalesine getirdiği eleştirileri birde Suriye ve Irak konusunda aynaya bakıp kendisine yapması gerekiyor.

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, ülkesinin Yemen'deki Husilere silah desteği sağladığı yönünde Riyad yönetimi tarafından gündeme getirilen iddiayı "gülünç" sözüyle nitelendirerek, "İran'ın bağımsız ve demokratik bir Yemen'i desteklediğini" söyledi.

Yemen'deki 'Husiler ile Husi olmayanlar ayrımının' gerçeği yansıtmadığını savunan Firuzabadi, "Konu Husiler ile Husi olmayanlar değil, Yemen halkı bir bütün olarak düşmanla savaşıyor" dedi.

"İran İslam Cumhuriyeti bağımsız ve demokratik bir Yemen'i destekliyor" diyen Firuzabadi, "Bu nedenle ABD ve Suudi Arabistan'ın İran'a yönelik bunun aksi iddialarda bulunmaları 'yansıtmadan' ('kendi suçunu başkasına yükleme' şeklindeki savunma mekanizması) başka bir şey değil" şeklinde konuştu.

Firuzabadi, Suudi Arabistan'ın İran'ın Yemen'e silah yardımı yaptığı yönündeki iddialarına "Bu gülünç bir iddia çünkü herkes Arabistan'ın ABD vasıtasıyla çeşitli silahlar edindiğini ve bugün bu silahları mazlum Yemen halkına karşı kullandığı biliyor" sözleriyle cevap verdi.

Firuzabadi, "İran İslam Cumhuriyeti mantık ve halk hareketlerinin savunucusudur. Bu nedenle de medeni hakları ve ulusal hakimiyetlerini elde etmek için ayaklanan Yemen halkını destekliyoruz" diye ekledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de bu sabah Ordu Günü kutlamalarında yaptığı konuşmasında, Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan koalisyonun Yemen'e düzenlediği askeri operasyonu sert bir dille eleştirerek, "Mazlum halklara saldırmak, saldırganlara her iki dünyada utanç getirecektir" ifadesini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Ruhani "Silahlı kuvvetlerimiz her zaman mazlumları korumayı görev bilmiştir. Neden silahlı kuvvetlerimizin kapasitelerinden doğru bir şekilde faydalanmıyorlar, Yemen'e saldırının hedefi nedir, çocuklara saldırmak size güç mü katıyor?" ifadelerini kullandı.

"Bölge halklarının yüreğine kin tohumları ektiniz ve bu yaptığınızın cevabını er ya da geç alacaksınız" diyen Ruhani, İran ordusunun bölgede barış taraftarı olduğunu savunarak, "İran silahlı kuvvetleri günümüzde öz güven, yeterlilik ve yenilikçiliğin ışığında bölgedeki en büyük silahlı güçtür. Ancak bu gücün hedefi barış ve güvenliktir, çocuk ve mazlumlara saldırı değil. Diğer ülkelerin silahlı güçleri de bu hedef doğrultusunda İran ordusunu örnek almalı, fitne peşinde koşmaktan ve Yemen'de çocuk, kadın ve yaşlılara saldırmaktan vazgeçmelidir" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

7 Yorum