1. HABERLER

  2. HABER

  3. İngiltere, Suriye'yi Bombalamaya Hazırlanıyor
İngiltere, Suriye'yi Bombalamaya Hazırlanıyor

İngiltere, Suriye'yi Bombalamaya Hazırlanıyor

İngiltere, birkaç ay içinde Suriye'deki IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırıları başlatmayı planlıyor.

A+A-

Tunus'taki saldırılar sonucu 30 vatandaşının hayatını kaybetmesinin ardından İngiltere, Suriye'deki IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırıları başlatmayı planlarken, ülkede operasyona dahil olmanın etkisi ve bunun "Esed rejimine olası desteği" tartışılıyor.

Koalisyon güçlerinin IŞİD'e yönelik hava operasyonlarının sadece Irak ayağına destek veren İngiliz hükümeti, "IŞİD'in kalbi olan Suriye'de daha fazla şey yapılması gerektiğini" savunuyor. IŞİD'in İngiltere'nin ulusal güvenliğine yönelik oluşturduğu tehdidin arttığını kaydeden İngiliz hükümeti, Suriye'de IŞİD hedeflerini bombalayan koalisyon güçlerine katılmak istiyor.

Ancak İngiliz hükümeti, Suriye'de hava operasyonlarına onay verecek önergenin kabul edileceğinden emin olmadan, konuyu parlamentoya taşımak istemiyor.

Suriye'ye hava operasyonuna onay verecek önergenin, 21 Temmuz'da yaz tatiline girecek İngiliz Parlamentosu'nda eylül ayından önce oylamaya sunulması beklenmiyor. Önerge için İngiltere Başbakanı David Cameron'ın lidersiz olan İşçi Partisi'nde yeni genel başkanın seçilmesini beklemesi öngörülüyor. Parlamentoda 232 milletvekili bulunan İşçi Partisi yeni liderini 27 Eylül'de yapılacak kongreyle belirleyecek. 

Bu arada, Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'den bazı milletvekilleri, hava operasyonlarının etkinliğini sorguluyor ve bunun, Beşşar Esed rejimini desteklemek anlamına geleceğini ifade ediyor.

İngiliz Parlamentosu Savunma Komisyonu Başkanı Julian Lewis, "Esed'e yardım etmeden IŞİD'i ortadan kaldırmak istiyoruz. Bu ikisi birbiriyle çelişen şeyler. İki kötü şey arasında tercih yapmak demek" dedi.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon ise "IŞİD'i hedef alacak hava saldırılarının Esed'e yardım etmek anlamına gelmeyeceğini" dile getiriyor. Fallon, "Esed'in gitmesini istiyoruz ama aynı zamanda IŞİD'in operasyonlarının Suriye'nin kuzeyinden yönetildiğini biliyoruz" ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT