1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. HİNDİSTAN

  4. Hindistan'da Sel: En Az 28 Kişi Hayatını Kaybetti
Hindistan'da Sel: En Az 28 Kişi Hayatını Kaybetti

Hindistan'da Sel: En Az 28 Kişi Hayatını Kaybetti

Hindistan'ın güneyindeki Tamil Nadu eyaletinde üç haftadır devam eden şiddetli yağışların neden olduğu sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 280'e yükseldi.

A+A-

Kurtarma çalışmalarına rağmen yüzlerce kişi mahsur, binden fazla kişi ise ağır yaralı.

Yetkililer, çok sayıda binanın çöktüğünü belirtti. Eyalette binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Yüzlerce kişi hâlâ çatılarda kurtarılmayı bekliyor.

hindistan-(1).jpg

Tamil Nadu'da yaklaşık 3 milyon kişi içme suyu ve yiyecek gibi temel ihtiyaçlara erişemiyor. Selden etkilenen kentlerde güvenlik nedeniyle elektrik ihtiyacı da kesintisiz karşılanamıyor.

Ordu ve Ulusal Afet Müdahale Kuvveti yetkilileri, eyalette 18 binden fazla kişiyi kurtardıklarını, askerî helikopterlerle gıda yardımında da bulunulduğunu açıkladı.

hindistan-(2).jpg

Afet bölgesini ziyaret eden Hindistan Başbakanı Narendra Modi, hükûmetin Tamil Nadu halkının yanında olacağını söyledi.

Parlamentoda konuşan İçişleri Bakanı Rajnath Singh, olayı “emsalsiz felaket” olarak nitelendirdi. Eyaletin başkenti Chennai’de tren seferlerinin durdurulduğunu açıkladı. Havalimanı yetkilileri de Hindistan’ın en büyük dördüncü kentindeki havalimanının 6 Aralık'a kadar kapalı olacağını duyurdu. 

hindistan-(3).jpg

Hindistan'da özellikle muson yağmurlarının etkili olduğu dönemde sel felaketlerinde çok sayıda kişi hayatını kaybediyor. Hindistan Meteoroloji Ajansı'na göre, eyalette yağışlar birkaç gün daha sürecek.

Kentteki üretim yapan BMW, Renault, Nissan ve Hyundai gibi şirketler üretimi durdurdu.

hindistan-(4).jpg

Al Jazeera ve Ajanslar

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT