1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gannuşi, Başbakan Erdoğan ile Görüştü
Gannuşi,  Başbakan Erdoğan ile Görüştü

Gannuşi, Başbakan Erdoğan ile Görüştü

Başbakan Erdoğan ile görüşen Gannuşi, ziyaretini, Tunus'taki gelişmeleri ve bu yılın sonuna doğru yapılması öngörülen genel seçimleri AA'ya değerlendirdi.

A+A-

Tunus Nahda Hareketi lideri Raşit Gannuşi, "Tunus treni hür ve şeffaf bir seçimle istasyonuna varacaktır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık Resmi Konut'ta görüşen Gannuşi, ziyaretini Tunus'taki son gelişmeleri ve yapılamsı öngörülen genel seçimleri AA'ya değerlendirdi.

AK Parti'nin yerel seçimlerde gösterdiği büyük başarıyı tebrik etmek için Ankara'ya geldiğini aktaran Gannuşi, "Ziyaretin asıl amacı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi'ndeki arkadaşları yerel seçimlerde elde ettikleri büyük başarıyı tebrik etmek içindi" diye konuştu.

Gannuşi, 2014 sonuna doğru Tunus'ta genel seçimlerin yapılabileceğine değinerek, "Tunus'ta 22 parti ulusal diyaloğa katıldı ve bunun neticesinde ülkemizde bir ulusal ittifak sağlandı. Ardından da İslam ve demokrasinin ilkelerini temel alan muazzam bir anayasa yazıldı. Varılan ulusal mutabakat sonucu aynı zamanda Mehdi Cuma liderliğinde bir ulusal ittifak hükümeti de kuruldu" ifadelerini kullandı.

Tunus'un yönünün demokrasiye doğru yöneldiğine işaret eden Gannuşi, ülkesinin bugün 2014 sonu öncesi hür, nezih ve şeffaf bir seçime doğru emin adımlarla ilerlediğini bildirdi. 

Ulusal diyalog süreci başladı

Gannuşi, "Tunus ekonomik zorluklar yaşıyor" diyerek, bugün ülkede yaşanan ekonomik sıkıntıların uzun yıllar diktatörlüğün sonucu olduğu ve diktatör rejimin Tunus'taki ekonomi ve siyasetin ahlakını bozduğunu vurguladı.

Tunus'ta söz konusu ekonomik sorunların çözümü için ulusal diyalog sürecinin başladığını söyleyen Gannuşi, "Ülkemizde ekonomik sıkıntılara bugün düzenlenecek olan büyük konferansla çözüm yolları aranacak ve inanıyorum ki ortak bir uzlaşıyla çözüm ve başarıyı elde edeceğiz" dedi.

Demokrasinin başarısı, Nahda'nın başarısı

Gannuşi, Nahda Partisi'nin ülkedeki meşruiyetinin çok sağlam olduğuna dikkati çekerek, Tunus'ta yıl sonuna doğru yapılması öngörülen genel seçimlerde başarı elde edeceklerine inanadığını kaydetti.

"Tunus treni hür ve şeffaf bir seçimle istasyonuna varacaktır" diyen Gannuşi, Tunus'ta en önemli konunun demokrasinin başarılı olması olduğunu ve demokrasinin başarısının da Tunus ve Nahda için büyük bir başarı olacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT