1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. FARC, Gerillalarına ‘Silahları Bırakın’ Talimatı Verdi
FARC, Gerillalarına ‘Silahları Bırakın’ Talimatı Verdi

FARC, Gerillalarına ‘Silahları Bırakın’ Talimatı Verdi

FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri), hükümetle varılan anlaşma uyarınca tüm gerillalarına gece yarısından itibaren silahlarını bir daha kullanmamak üzere susturmaları talimatını verdi.

A+A-

Bu sabah 07.00'da yürürlüğe giren nihai ateşkes, 52 yıldır süren ve batı yarı küre tarihinin en uzun soluklu savaşı olan çatışmaların da sonu anlamına geliyor.

FARC ve Kolombiya hükümeti 4 yıldır Küba'da barış müzakereleri yürütüyordu.

Nihai barış anlaşmasının ise gelecek birkaç hafta içinde imzalanması bekleniyor.

Timoleon Jimenez ya da Timoçenko olarak da bilinen FARC lideri Rodrigo Londono, tüm gerillalarına çatışmaları durdurma emrini verdi.

Gazetecilere konuşan Timoçenko, "Tüm komutanlarımıza ve birliklerimize sesleniyorum. Kolombiya devletine karşı yürüttüğünüz çatışmaları gece yarısından itibaren nihai olarak durduruyoruz" dedi.

FARC'tan gelen açıklamadan saatler önceyse Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, orduya FARC'a karşı yürütülen tüm askeri operasyonları durdurma talimatını iletmişti.

50 yıldan fazla süren ve 260 bin kişinin ölümüne neden olan bir şiddet dönemi artık kapanıyor. Atılan her adım Kolombiya'daki barış süreci için büyük önem taşıyor.

Ekim ayında üzerinde uzlaşılan barış anlaşması referanduma gidecek.

Kolombiya halkı referandumla birlikte Havana'da yıllardır devam eden görüşmelerin yanı sıra hem Devlet Başkanı Santos'un hem de FARC'ın siyasi geleceğini belirleyecek.

Geçen hafta Çarşamba günü taraflar barış anlaşması üzerinde uzlaşıya vardıklarını söylemişlerdi.

FARC, anlaşmayı Eylül ayında resmi olarak onaylayacak. 2 Ekim'deyse Kolombiya halkı barış anlaşmasıyla ilgili son sözü söyleyecek.

Anlaşma uyarınca FARC tamamen silahsızlanacak ve siyasi sisteme entegre olacak.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT