1. HABERLER

  2. HABER

  3. Evlilikleri Zora Sokan Virüs: Sosyal Medya
Evlilikleri Zora Sokan Virüs: Sosyal Medya

Evlilikleri Zora Sokan Virüs: Sosyal Medya

Sosyal medya bağımlılığı evlilikleri zora sokuyor.

A+A-

Evlilik ve Aile Danışmanları Derneği Başkanı Psikolojik Danışman Ferhan Bıçakçılar, evlilikleri zora sokan virüslerden birinin teknoloji ve sosyal medyaya bağımlılık olduğunu belirterek, "Evliliğiniz kötü gidiyorsa sosyal medyadan uzak durmalısınız, ilişkinize virüs bulaştırırsınız" uyarısında bulundu.

Özel Aile Danışma Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürüten Bıçakçılar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda hem çift hem de aile terapisi için daha çok insanın başvuruda bulunduğunu söyledi.

Duyguları önemsemek, dinlemek, fikirlere saygılı olmak, beraberliğe inanmak ve çözümü hedeflemenin iyi evlilik için temel kurallar olduğuna dikkati çeken Bıçakçılar, genelleme yapmak, akıl okumaya çalışmak, rekabet, tehdit, geçiştirmek, alaya almak ve sorunları geçiştirmeyi ise evliliğe zarar veren virüsler olarak nitelendirdi.

Son yıllarda evliliğe zarar veren bir diğer virüsün ise teknoloji, sosyal medya ve akıllı telefon bağımlılığı olduğunu kaydeden Bıçakçılar, "Evliliğiniz kötü gidiyorsa sosyal medyadan uzak durmalısınız, ilişkinize virüs bulaştırırsınız" dedi.

Akıllı telefonlar kolaylaştırıyor

İlişkisi kötü giden çiftlerin kendini çökmüş hissettiğini anlatan Ferhan Bıçakçılar, şöyle konuştu:

" Sosyal medya bağımlıları kendi kırgınlığını, kederini yaşamak yerine önce eski sevgililer sosyal medyada arıyor ya da yeni alternatiflere bakmayı tercih ediyor. Biz aslındasosyal medya konusunda yasaklayıcı bir zihniyete sahip değiliz ama sizin bağışıklık sisteminiz zayıfladıysa nasıl dinlenmek zorundaysanız ilişkiniz kötü gittiğinde de sosyal medya konusunda dikkatli olmalısınız. Eğer iki problemli kadın sosyal medyada duygularını paylaşırsa erkeklere karşı daha kötü tutum geliştirebiliyor ya da erkek veya kadın duygularını paylaşırsa bu daha farklı sonuçlara yol açabiliyor."

Evliliğinde problem yaşayanların sosyal medyada daha çok vakit harcamaya başladığını, akıllı telefonların sosyal medyaya erişebilirliği daha kolay hale getirdiğini anlatan Bıçakçılar, eşlerin bütün akşamı ellerinde tablet veya telefonlarla geçirdiğini bildirdi.

Sosyal medyanın özel hayatın paylaşıldığı bir alan olmaması gerektiğine de işaret eden Bıçakçılar, sanal ortamın kişileri daha savunmasız hale getirdiğini kaydetti.

Bıçakçılar, sosyal medyanın evlilik sorunlarında bir neden değil, sonuç olduğunu, ilişkisi kötü giden çiftlerin sosyal medyada vakit geçirmeyi tercih ettiğini, eşini gün boyu özleyenlerin ise akıllı telefon, tablet ve bilgisayardan uzak durduğunu anlattı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT