1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed'den ABD'ye IŞİD'e Karşı İşbirliği Teklifi
Esed'den ABD'ye IŞİD'e Karşı İşbirliği Teklifi

Esed'den ABD'ye IŞİD'e Karşı İşbirliği Teklifi

Independent gazetesinden Robert Fisk, Suriye'nin ABD'ye bir mektup göndererek Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı işbirliği teklif ettiğini yazdı.

A+A-

İŞBİRLİĞİNİN MALİYETİ BÜYÜK OLUR

"Esed'in Amerika'ya mektubu" başlıklı yazısında Fisk, "Suriye Washington'a yazdığı resmi bir mektupta, IŞİD'e karşı savaşta işbirliği yapmaya çağırdı" diyor. Fisk, bunun Obama'yı diplomatik bir sorunla karşı karşıya bıraktığını söylüyor ve ekliyor: "Herhangi bir işbirliğinin maliyeti büyük olabilir."

Fisk'e göre Obama bu teklifi reddetmek zorunda, ancak bunu biraz da olsa utanç hissetmeden yapamayacak.

ABD VE SURİYELİLERİ KORUYALIM

ABD'nin Temsilciler Meclisi'ne hitaben
 Suriye parlamentosu sözcüsü Muhammed Cihad el Laham tarafından yazılan mektupta Kongre ve Senato üyeleri, IŞİD, El Nusra Cephesi ve başka gruplar tarafından düzenlenecek olan "olası bir bombalı saldırıdan Amerikalıları ve Suriyelileri kurtarmak için" işbirliğine çağrılıyor.

MUHALEFET IŞİD'DEN FARKSIZ

Mektupta ABD'nin IŞİD'e karşı savaşta yardım etmeyi ve eğitmeyi düşündüğü "ılımlı" muhalefet gruplarının ise IŞİD'i destekleyen gruplardan farkı olmadığı söyleniyor. Mektup "ılımlı muhalefet" diye anılan grupların "bir masumu, başı kesilen Amerikalı gazeteciyi IŞİD'e sattığını" söylüyor.
"Bu grupları
 ABD silahlarını IŞİD'e satmaktan alıkoyan hiçbirşey yok" diyen mektup, bu durumun bahsedilen gruplar için normal olduğunu söylüyor.

BİZE KARŞI OLANLARA SİLAH VERMEYİN

Mektupta
 Suriye rejimi yanlısı olmayan muhalif bireylerin silahlandırılmasının Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi'nin 'terörizmle savaş için işbirliği üye devlet arasında olmalıdır" kararına aykırı olacağı hatırlatılıyor. Söz konusu karar geçen ay IŞİD'e ve El Nusra Cephesine yabancı savaşçı akınını ve mali yardımını kesebilmek için alındı.

Fisk, bundan sadece bir yıl önce ABD'nin
 Suriye rejimini bomba ve füzelerle yerle bir etmek istediğini, şimdi ise "IŞİD rejimini bomba ve füzelerle imha etmek istediğini, Suriye'nin Washington'un aradığı destek için bir fiyat biçeceğini" yazıyor.    

İNTERNET HABER

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum