1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Güçleri Halep’te Yine Sivilleri Vurdu: 11 Kişi Hayatını Kaybetti!
Esed Güçleri Halep’te Yine Sivilleri Vurdu: 11 Kişi Hayatını Kaybetti!

Esed Güçleri Halep’te Yine Sivilleri Vurdu: 11 Kişi Hayatını Kaybetti!

Esed rejimine ait helikopterlerin, Halep’te direnişçilerin denetimindeki Sukkeri ve Ensari semtlerinde sivil yerleşim alanına düzenlediği varil bombalı saldırılarda 11 kişi yaşamını yitirdi, 30 kişi de yaralandı.

A+A-

AA muhabirinin, sahra hastanesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Beşşar Esed rejimine ait askerî bir helikopter, Halep’te direnişçilerin kontrolündeki Sukkeri semtinde yerleşim alanına varil bombasıyla düzenlediği saldırıda 9 sivil hayatını kaybetti, 15 kişi de yaralandı.

Rejime ait bir başka helikopterin, Halep’te direnişçilerin kontrolündeki Ensari semtine düzenlediği varil bombalı saldırıda da 2 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi de yaralandı.

Yaralılar, sağlık ekiplerince semtteki sahra hastanelerine kaldırıldı.

esed_halep_saldiri-(1).jpg

esed_halep_saldiri-(3).jpg

esed_halep_saldiri-(2).jpg

“Rusya, Fosfor Bombasıyla Saldırdı”

Öte yandan, Halep sivil savunma yetkilisi Necip Ensari, AA muhabirine, Rusya ve rejime ait savaş uçaklarının dün geceden bu yana Halep’e 150 hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

Ensari, “Rusya ve rejim güçleri dün geceden bu yana Halep’te muhaliflerin bulunduğu bölgeleri yoğun bir şekilde bombalıyor. Rusya uçakları sabaha karşı kentin Bustan el-Kasr semtine 16 fosfor bombasıyla saldırdı. Saldırılarda çok sayıda yerleşim biriminde yangın çıktı.” dedi.

Rejime ait helikopterlerin Kellese ve Sukkeri semtlerine düzenlediği varil bombalı saldırılarda çok sayıda binanın yıkıldığını ve binalarda ciddi hasarın meydana geldiğini belirten Ensari, sivil savunma ekiplerinin yıkılan binaların enkazı altında kalanlara ağır iş makineleri vasıtasıyla ulaşmaya çalıştığını kaydetti.

Vaer’den 350 Direnişçi Ayrıldı

Öte yandan, yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bir süredir rejimin saldırılarına maruz kalan Humus’un Vaer bölgesinden 350 silahlı direnişçi çıkarak, kentin kuzeyindeki Dar Kebir beldesine yöneldi.

Birleşmiş Milletler’in güvenlik teminatı altında semtten ayrılan direnişçiler İdlib’in güneyindeki bölgelere gidecek.

Rejim Vaer’e İnsanî Yardım Girişine İzin Vermiyor

Vaer bölgesindeki yerel medya aktivistlerinden Ahmed Humsi, AA muhabirine, rejim ve “Hizbullah” isimli örgüt milislerinin Sünnileri bölgeden çıkartarak Humus'ta demografik yapıyla oynadığını söyledi.

Humsi, Esed güçlerinin uzun süredir kuşatma altında tuttuğu Vaer’e insanî yardımların girişine izin vermediğini ve bölgede binlerce sivilin açlığa mahkûm edildiğini belirtti.

Rejim Dareyya’da Benzer Politika İzlemişti

Esed rejimi ve müttefikleri, 4 yıldır kuşatma altında tuttuğu direnişçilerin kontrolündeki Dareyya sâkinlerini yıldırmak için benzer bir politika takip etmişti.

Esed rejimi, ilçeye 4 yıl aradan sonra ilk defa geçen haziranda kısıtlı insanî yardım girmesine izin vermişti. 4 yıl boyunca kesintisiz hava saldırılarına ve varil bombalarına maruz kalan ilçedeki binaların ve altyapının yüzde 90’ı hasar görmüş, halkın yüzde 80’i göç etmişti.

Son üç ayda Dareyya’ya büyük saldırı başlatan rejim ve ortakları, ilçeyi art arda hava saldırılarıyla yıkıma uğratmış, “napalm bombası”yla vurulan ilçedeki tek hastane kullanılamaz hâle gelmişti.

Baskılara dayanamayan az sayıda Dareyya sâkini ve direnişçiler, ağustos ayının sonlarında kenti tahliye etmeyi kabul etmek zorunda kalmıştı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT