1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ...

  4. Erdoğan’dan Afrika Açılımında Kararlılık Vurgusu
Erdoğan’dan Afrika Açılımında Kararlılık Vurgusu

Erdoğan’dan Afrika Açılımında Kararlılık Vurgusu

Afrika turuna çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kenya sonrası geçtiği Somali'de Mogadişu Büyükelçilik Külliyesi'nin açılışını yaptı; 54 Afrika ülkesinin tamamında büyükelçilik açmaya kararlı olduklarını söyledi.

A+A-

Erdoğan, Somali ziyareti kapsamında, yapımı tamamlanan Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçilik Külliyesi'nin açılış törenine katıldı.

Çok mutlu olduğunu dile getiren Erdoğan, "2011 yılında ilk geldiğim günden bu yana nasıl bir ilerleme, nasıl adımlar attığınızı gördüğüm için çok mutluyum" dedi.

"Şu anda içinde bulunduğumuz Mogadişu Büyükelçiliği Külliyesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin dünyada bir numaralı külliyesidir" ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

"80 dönüm üzerinde böyle bir muhteşem külliyemiz yok. Aslında, gittiğim her yerde dostlara söylüyorum 'bize şöyle büyükçe bir yer verin, burada Türkiye Cumhuriyeti'nin şanına yakışır bir büyükelçilik yapalım.' Çünkü bizim geleneklerimizde kiracılık yok. Hele hele büyükelçilik kira bir binada olduğu zaman onun tadı da olmuyor. Oradaki hizmet de bereketli olmuyor ve şu anda atılan adımlar az önce Dışişleri Bakanım söyledi, hep bu istikamette yürüyor. Bunlardan bir tanesi ki bana göre en önemli adım, merhum Çağlayangil'in girişimiyle ABD'deki Türk Evi'ydi. Tabii BM'nin karşısında gerçekten kupon bir yerdi, önemli bir yerdi. Ama şimdi o bile bize artık yeterli gelmiyor. Dedik 'burayı yıkalım.' Yan tarafta bir yer vardı, 'orayı da satın alalım.' Şimdi orada da güzel bir proje yaptırdık ve inşallah şu anda yıkımı başlamak üzere 32 katlı kendimize Türk Evi'ni yapıyoruz, yapacağız."

Türkiye'nin 13-14 yıl önce Afrika'da 12 ülkede olduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ama şimdi 39 ülkede varız. Buralarda da kiracı olduğumuz büyükelçiliğin olmaması lazım. Onun için satın almaya başladık. Hedef 54 Afrika ülkesinin 54'ünde de büyükelçilik binasını inşallah hizmete açmak" dedi.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT